Zamek Predjamski

Jadąc do Jaskini Postojnej warto jest podjechać 10 km dalej do wsi Predjama, w której udostępniono do zwiedzania zamek w skałach osadzony na 123 metrowym klifie.

Zamek Predjamski, Słowenia
Zamek Predjamski, Słowenia

Do zwiedzania zamku rozdawane są audio przewodniki, ku naszemu miłemu zdziwieniu również w języku polskim. I tak po przekroczeniu bramy wejściowej rozpoczyna się zwiedzanie na własną rękę, czyli turysto tutaj znajdują się ponumerowane kolejno punkty trasy, a jak to wykorzystasz, twoja sprawa. Dlatego też czuje się lekki chaos podczas przechadzania się komnatami zamku, aczkolwiek spacer zaliczamy do udanych.

Zamek Predjamski, Słowenia
Zamek Predjamski, Słowenia

Wyryte w skałach tunele w XII wieku pełniły funkcję ochronną przed zewnętrznymi najazdami. Na zamku zostały udostępnione do zwiedzania zarówno komnaty jak i jaskinie, a z punktu widokowego usytuowanego nad urwiskiem skalnym rozpościera się widok na okolicę i wejście do Tunelu Erazema.

Zamek Predjamski, Słowenia

Z wydrążonych w skałach otworach usytuowanych nad kładką prowadzącą do głównego wejścia bramy wylewano na wrogów gorącą ciecz. Więcej informacji i ciekawostek o zamku znajdziecie na stronie internetowej postojnska-jama.eu.

Zamek Predjamski, Słowenia
Jezioro Bled, Słowenia

Bled – jezioro z nietypowymi atrakcjami

Postojna Jaskinia – Słowenia