Soczyście zielone Gozo

Czas na Gozo, drugą co do wielkości wyspę archipelagu Wysp Maltańskich. W okresie wiosennym jest soczyście zielona, pachnąca kwiatami i przyjaźnie ciepła. 

Soczyście zielone Gozo. Panorama z Victoria (Rabat)
Gozo

Po 40 minutach od wyjścia z mieszkania w Bormli byliśmy już na promie w Cierkewie. Promy pływają co 40 minut w godzinach od 6:00 do 18:00 a później co 1,5h. Koszt 4.65 EUR za osobę, 11.15 EUR za samochód (informacje z 2015 r.).

Śniadanie na balkonie z widokiem na Bormlę

Śniadanie na balkonie z widokiem na zabudowę Bormli
Śniadanie na balkonie z widokiem na zabudowę Bormli

Promem na Gozo

W drodze promem z Malty na Gozo
Promem z Malty na Gozo
Promem z Malty na Gozo
Dopływamy promem z Malty na Gozo

Zwiedzanie zaczęliśmy od Nadur, skąd rozciągał się bajkowy widok na zatokę Mgarr. Po pstryknięciu pocztówkowych zdjęć udaliśmy się w kierunku północnych plaż Gozo.

W drodze do Ramla Bay/Gozo
Ramla Bay na Gozo

Zaczęliśmy od Ramla Bay, gdzie zaskoczył nas całkiem spory kawałek piaszczystej plaży.  Nie dało się również nie zauważyć knajpki, której ewidentnie można nadać miano monopolisty w Ramla Bay. Z pewnością nie narzekają na konkurencję i brak klientów w sezonie letnim.


Jadąc na obiad w kierunku Marsalform Bay przejeżdżaliśmy przez Xaghra, gdzie popełniliśmy kilka fleszy. Mijając Christ Statute dotarliśmy do Otters Bistro, gdzie z widokiem na zatokę i miasto smakowaliśmy w tutejszych specjałach, takich jak kalmary na przystawkę oraz grillowanych rybach (miecznik i karmazyn) z owocami morza.

Marsalform /Gozo
Otters Bistro w Marsalform /Gozo
Marsalform /Gozo
Otters Bistro w Marsalform /Gozo

Najedzeni i szczęśliwi ruszyliśmy na zwiedzanie panwi solnych. Po przejściu wzdłuż i wszerz basenów nad Xwieni Bay, skakaniu między wyżłobieniami, zamoczeniu przez przypadek butów, wychodząc z solanek dostrzegliśmy znak zakazujący wstępu do miejsca, które to dopiero dokładnie co zwiedziliśmy. Całe szczęście wóz policyjny mijaliśmy dopiero 10 minut później.

Xwieni Bay, salt pans /Gozo
Xwieni Bay, salt pans /Gozo
Xwieni Bay, salt pans /Gozo
Xwieni Bay, salt pans /Gozo
Xwieni Bay, u wrót do salt pans /Gozo
Xwieni Bay, salt pans /Gozo
Xwieni Bay /Gozo

Zmierzając w kierunku miejscowości Żebbug natrafiliśmy na lokalne remonty, stąd wyruszyliśmy dalej, tym razem w poszukiwaniu wąwozu Il-Ghasri. Trochę pobłądziliśmy, w końcu odpuściliśmy dojechanie do tego miejsca. Będziemy mieć za to miejsce, które może skusi nas na tyle, żeby powrócić na Maltę, ponieważ wąwóz z lazurową wodą wrzynający się w monumentalne formacje skalne potrafi wywrzeć wrażenie.

Gozo

Lotem przelotem zahaczyliśmy o miejscowość Ghasri i ruszyliśmy dalej w poszukiwaniu kościoła Ta’Pinu w Gharb. Na miejscu danej bazyliki mniejszej wzniesiono w XVI wieku świątynię. Ruiny świątyni przez długie lata nie były rozbierane a to z powodu złamania ręki podczas rozbiórki robotnika, który jako pierwszy wbił kilof w mury – co uznano za znak, aby świątyni nie ruszać. A to z nadnaturalnych uzdrowień i zachorowań ludzi, którzy udawali się do świątyni. Sam Jan Paweł II odwiedził kościół i dołożył do obrazu Matki Boskiej 5 złotych gwiazd, a Benedykt XVI ofiarował bazylice złotą różę.

Basilica of Ta'Pinu, Gozo

Zwiedzanie wybrzeża zakończyliśmy w Dwejrze, gdzie chropowatej struktury klify wabiły turystów, wśród których znaleźli się także miłośnicy wypraw z namiotami.

Świetne miejsce do rozłożenia namiotu - Dwejra /Gozo
Dwejra Bay /Gozo
Dwejra /Gozo

Azure Window obok miejscowosci Dwejra – symbol Gozo i atrakcja Malty – kwiecień 2015

Dwejra /Gozo

Azure Window – zawalił się podczas sztormu 8 marca 2017 około godziny 9:40. Malta i Gozo straciły jedną z głównych ikon. Geolodzy przewidywali, że erozja wkrótce doprowadzi do zawalenia się mostu, ale nie sądzono, że nastąpi to tak szybko. W to miejsce codziennie przyjeżdżały tysiące turystów – teraz została tu tylko smutna skała.

Zdjęcie: Marlon George Grech

A wycieczkę po Gozo zwieńczyliśmy zwiedzaniem Il-Kastell w Rabacie. Oprócz schronienia w dawnych latach przed turkami i piratami Il-Kastel jest bardzo dobrym punktem widokowym na niemalże całe Gozo.

Il-Kastell w Victoria (Rabat) /Gozo
Il-Kastell w Gozo
Cathedral of the Assumption w Il-Kastell w Vistoria (Rabat) /Gozo
Widok z Il-Kastell na Basilica of St George w Victoria (Rabat) /Gozo
Cathedral of the Assumption w Il-Kastell w Vistoria (Rabat) /Gozo

Dzień zakończyliśmy spacerem po Bormli i Vittoriosie, gdzie hipnotyzowała marina.

Widok z Vittoriosy na Dockyard Creek i Church of Our Lady of Victory w Sanglei
Widok z Vittoriosy na Dockyard Creek i Church of Our Lady of Victory w Sanglei
Dockyard Creek z brzergu Vittoriosy /Malta
Church of St Lawrence w Vittoriosie /Malta

One Comment

  1. To prawda nie ma już Azure Window, ale jest jeszcze na Gozo okno Wied il-Mielah i wiele innych ciekawych atrakcji. Zdecydowanie warto tam przyjechać :)

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wielki Piątek na Malcie – Procesja w Rabat

Wielka Niedziela na Malcie – radość, zabawa, energia!