Najpiękniejsze trasy widokowe Europy

Radość z jazdy! Malownicze drogi, którymi trzeba przejechać!

Top 25

Przejażdżka po kipiących pięknymi widokami drogach to przyjemność sama w sobie. Nie ważne, czy jedziesz motorem, autem osobowym mniejszym/większym, czy kamperem. Wybraliśmy tu najlepsze drogi Europy, prawdziwe perełki, przez które każdy kierowca powinien przejechać się choć raz w życiu! Frajda z zakrętów, widoków i jazdy w czystej postaci.

Na liście znajdują się 25 dróg krajobrazowych, które przemierzaliśmy samochodem. Trasy ułożone są od najniżej ocenionej do najlepszej, oczywiście naszym subiektywnym zdaniem. Znajdziecie tu pełne serpentyn przesmyki alpejskie, drogi położone wzdłuż rzek, czy też te biegnące nad stromymi, morskimi klifami. Staraliśmy się wybrać takie trasy, które także zaspokoją potrzeby motocyklistów, podróżujących par czy rodzin z dziećmi. Drogi te stanowią alternatywę dla uczęszczanych szlaków wakacyjno-urlopowych (jak autostrada  przez Chorwację) lub położone są w miejscach, gdzie mało kto decyduje się zajrzeć (Droga Śnieżna).

Większość wybranych propozycji pełna jest ostrych zakrętów i odcinków, na których można zachwycać się otaczającą scenerią. Prezentowane tu trasy pokonywaliśmy w okresie między czerwcem a październikiem, czyli w sezonie turystycznym, co skutkowało wzmożonym ruchem. Zaznaczamy jednak, że część dróg górskich może być zamknięta w zimie z powodu zalegającego śniegu.

Na naszą ocenę składały się trzy czynniki:

  1. Widoki i sceneria (50%) – czyli to, na ile nas zachwyciła okolica. Tu braliśmy pod uwagę zróżnicowanie okolicy, krajobrazy czy atrakcje lub punkty widokowe, dla których warto się zatrzymać.
  2. Przyjemność z jazdy (25%) – czyli jakie wrażenie na kierowcy robił dany odcinek. Czy ilość zakrętów, możliwość przyspieszenia lub konieczność hamowania w stosunku do odcinków prostych, na których można się odprężyć. Jakość czy szerokość drogi. 
  3. Małe natężenie ruchu (25%) – to czynnik, który podnosił atrakcyjność danej drogi – po prostu nie ma nic gorszego niż konieczność uważania na panujący dookoła ruch i niedzielnych kierowców. Najlepsze są przecież te drogi, na których jesteśmy sami!

 

Zapinamy pasy i zaczynamy!

25

Chorwacka Riwiera

Chorwacja, droga nr 8, początek Split, koniec Dubrovnik (3km za miastem)

Piękna linia wybrzeża Adriatyku
Fantastyczne krajobrazy pełne małych miasteczek, iście nadmorski i wakacyjny klimat. W sezonie turystycznym mocno zapchana. Więcej o wybranych miejscach z Chrowackiej Riwiery znajdziecie tutaj: Europa środkowa-wschodnia – Road Trip.

Ocena

37%

Radość z jazdy

30%

Widoki i sceneria

50%

Mały ruch

20%
Chorwacja
24

Portofino

Włochy, początek Rapallo, koniec Portofino

Portofino

Wille, jachty i malownicze wybrzeże
Wille, luksusowe jachty, piękna zatoka i morze. Przejeżdżamy pod palmami, przez wąską i krętą drogę do miniaturowego miasteczka – enklawy włoskiej burżuazji. Bardzo zatłoczona. Uwaga – w 2018 droga do Portofino została całkowicie zniszczona przez sztorm. Prace remontowe potrwają do 2020. 

Więcej o okolicy i Portofino

Ocena

42%

Radość z jazdy

40%

Widoki i sceneria

60%

Mały ruch

10%
23

Wybrzeże Amalfi

Włochy, początek Positano, koniec Salerno

Małe miasteczka na skalistym wybrzeżu i permanentne korki
My nie zdecydowaliśmy się na przejechanie całej Costeria Amalfitana – każda nawigacja uwzględniająca korki poprowadzi Was inaczej niż przez Amalfi. Jest wąsko, a ruch nawet poza sezonem przyprawia o furię. O parkowaniu przy wybrzeżu zapomnijcie. Widoki za to są bajeczne. My wybraliśmy krótszy odcinek i postój w Ravello, głównie ze względu na punkt widokowy (ponoć najlepszy na całym wybrzeżu). 

Więcej o Villi Rufolo

Ocena

45%

Radość z jazdy

30%

Widoki i sceneria

70%

Mały ruch

1%
ravello, villa rufolo
22

Val d’Orcia w Toskanii

Włochy, pętla z początkiem w Montepulciano przez misteczka: Pienza, San Quirico d’Orcia, La Foce i Montichello

Tuscany, Val d'Orcia

Łagodne wzgórza, drogi porośnięte cyprysami
Toskania od zawsze była magnesem na turystów, a najładniejszym rejonem jest niewątpliwie dolina Val d’Orcia. To z tej okolicy pochodzi większość zdjęć reklamującyhc ten region Italii. Jeździ się tu bardzo przyjemnie, ruch nie jest duży a drogi nawet w znośnym stanie. Dziś krajobraz jest nieco zaśmiecony brzydkimi, stalowymi szopami i liniami wysokiego napięcia, ale jeśli weźmiecie teleobiektyw, to upolujecie te najlepsze z miejsc. Trasa na Google Maps (pinezka wyżej) przebiega obok samych perełek. 

Ocena

45%

Radość z jazdy

40%

Widoki i sceneria

45%

Mały ruch

50%
21

Saksonia wzdłuż Łaby

Czechy-Niemcy, początek Hřensko, koniec Miśnia

Skały, rzeka i wino
Wspaniała droga wzdłuż jednej z najdłuższych rzek Europy. Jedziemy między skalnymi wzgórzami, przez które przedarła się Łaba. Podziwiamy widoki ze wzniesień, twierdzę, Drezno, by na koniec minąć szlak winny i wzgórza pokryte winoroślami.

Wycieczka – 1 dzień po Saksonii

Ocena

45%

Radość z jazdy

40%

Widoki i sceneria

50%

Mały ruch

30%
Saxony
20

Baskijskie wybrzeże

Hiszpania, początek San Sebastian, koniec Zumaia

san-sebastian

Atlantyk, klify, kurorty i zielone wzgórza
Po jednej stronie drogi mamy zielone zbocza gór a po drugiej Atlantyk. Początek trasy widokowej to punkt widokowy na wspaniałe i smakowite

San Sebastian – stolica tapas

Ocena

50%

Radość z jazdy

50%

Widoki i sceneria

55%

Mały ruch

50%
19

Dolina Loary

Francja, początek Orlean, koniec Saumur

Najpiękniejsze zamki i pałace w Europie
Droga to 249km, które na pewno będziecie chcieli rozłożyć na kilka dni. Zwiedzenie choć kilku zamków to obowiązek (Chambord, Chenonceau – zamek most, Villandry z ogrodami i Chinon). Do tego dochodzi świetne, białe wino i sery. Droga przebiega w większości wzdłuż rzeki, stąd niewiele tu ostrych zakrętów. W sam raz na relaks.

Więcej o Dolinie Loary, Mapa i Zamki

Ocena

50%

Radość z jazdy

40%

Widoki i sceneria

55%

Mały ruch

50%
Zamek w Usse, Dolina Loary
18

Droga Napoleona

Francja, początek Sisteron, koniec Grenoble

Droga napoleona - Sisteron

Przełęcze, wioski, pastwiska i góry
Droga numer 85 łącząca południe Francji (Cannes) z Alpami (Grenoble), którą pokonał Napoleon Bonaparte powracając z Elby. Zielone łąki, doliny rzek, małe wioski i skalne szczyty gór. Jej najprzyjemniejszy fragment rozpoczyna się w Sisteron, na moście pod twierdzą na skale.

Ocena

50%

Radość z jazdy

50%

Widoki i sceneria

55%

Mały ruch

40%
17

Dolomiti Lucane

Włochy, początek Castelmezzano, koniec Pietrapertosa

Skalne miasteczka i piękna dolina
Dolomity Lukańskie w Basilicacie to jeszcze nieodkryta turystycznie perła. Droga z Castelmezzano do Pietrapertosy, dookoła doliny dostarczy Wam wspaniałych widoków na szpiczaste skały i małe miasteczka. Sam dojazd z E847 i ponowny powrót na ekspresówkę to przyjemność z jazdy. Środkowy odcinek pętli przebiega po mocno zaniedbanej drodze, więc przygotujcie się na omijanie dziur. Droga SP13 łącząca dwa miast jest zamknięta póki co (i dobrze, bo zabrałaby sporą część widoków).

Więcej o Castelmezzano i Basilicacie

Ocena

52%

Radość z jazdy

30%

Widoki i sceneria

65%

Mały ruch

50%
Dolomity lukańskie
16

Calanques de Piana

Francja, Zachodnia Korsyka – początek Calvi, koniec Sagone

The Calanques de Piana

Czerwone skały i piękne zatoczki
Odcinek od Calvi do Porto pokonuje się szybko – przecinamy góry szeroką drogą. Przez Calanques de Piana – główny punkt programu – wiedzie wąska i kręta droga zawieszona gdzieś między niebem a morzem i przecinająca czerwono-pomarańczowe ostre jak brzytwa skały. Jest to jedna z najładniejszych dróg, jakie można pokonać podczas zachodu słońca. Niestety, poza Wami, na podobny pomysł pewnie wpadnie setka kierowców, w tym przynajmniej dwóch lub trzech prowadzących campery. Jest tu wąsko, ciasno, a zatoczek jak na lekarstwo. Gdy miniecie już miejscowość Piana do Sogone jedzie się całkiem przyjemnie, choć widoki już nie te. Za to postój z przerwą na plażowanie – wskazany!

Ocena

51%

Radość z jazdy

40%

Widoki i sceneria

65%

Mały ruch

40%
15

Gotthard Pass

Szwajcaria, początek Wassen, koniec Airolo

Serpentyny i Alpy
Wąska droga biegnąca między szczytami – piękne punkty widokowe. W zimie może być zamknięta. Pierwsza, brukowana droga przez przełęcz, Tremola, jest wyłączona z ruchu samochodowego. Przełęcz św. Gotarda była pierwszą drogą przez Alpy Szwajcarii.

Więcej o przełęczy św. Gotarda i drodze do Lugano

Ocena

52%

Radość z jazdy

60%

Widoki i sceneria

55%

Mały ruch

40%
14

Kanion rzeki Vrbas

Bośnia i Hercegowina, początek Jajce, koniec Banja Luka

Jajce

Wąski kanion
Wodospad w Jajce robi spore wrażenie i tu zaczyna się trasa. Dalej droga biegnie wzdłuż kanionu rwącej rzeki Vrbas, między stromymi zboczami. Jeśli macie nieco więcej czasu, przed Banja Luką można spróbować raftingu. Jeśli mniej – zatrzymajcie się chociaż na lunch.  

Więcej o drodze przez Bośnię i Hercegowinę

Ocena

55%

Radość z jazdy

60%

Widoki i sceneria

55%

Mały ruch

50%
13

Kotor-Cetynia

Czarnogóra, droga P1, początek Kotor, koniec Cetynia

Zatoka Kotorska z lotu ptaka
Stroma i wąska droga, na której każde auto jadące z naprzeciwka to wyzwanie. Fantastyczne widoki na góry i zatokę, w której cumują ogromne statki. Później wjeżdżamy na trasę biegnącą między wzgórzami, przez malutkie wioski. Dobra nawierzchnia, w zimie zamykana! 

Więcej o Czarnogórze

Ocena

55%

Radość z jazdy

50%

Widoki i sceneria

65%

Mały ruch

40%
P1 - kotor - cetynia
12

San Bernardino Pass

Szwajcaria, początek San Bernardino, koniec Hinterrhein

san bernardino pass

Przyjemna droga przez Alpy
Wąska droga biegnąca między szczytami – piękne punkty widokowe. Zaczynamy tak naprawdę w Bellinzonie, z której skręcamy w 13tkę – to droga szybkiego ruchu. Cała zabawa zaczyna się w miejscowości San Bernardino, gdzie przy stacji benzynowej odbijamy w prawo na małą, wąską i pnącą się pod górę, asfaltową „ścieżkę”. 

Więcej o San Bernardino Pass i Lugano.

Ocena

57%

Radość z jazdy

50%

Widoki i sceneria

55%

Mały ruch

70%
11

Albula Pass

Szwajcaria, początek Bergün, koniec La Punt-Chamues-ch

Alpy, wiadukty kolejowe i Glacier Express
Górska przełęcz alpejska. Przebiega tędy linia kolejowa Rhaetian zataczając pętle w tunelach i po wiaduktach (wiadukt w Thusis jest najbardziej spektakularny). Gdy złapiemy już na zdjęciu czerwony ekspres możemy ruszyć w górę na wysokość 2315 m n.p.m. – między alpejskie szczyty.  

Więcej o Albula Pass.

Ocena

57%

Radość z jazdy

50%

Widoki i sceneria

65%

Mały ruch

50%
10

Piano Grande

Włochy, początek Ussita, koniec Norcia (lub dalej Spoletto)

Castelluccio

Góry, piękna równina, włoskie wioski i serpentyny
Po wspięciu się zygzakami (początek drogi w Usita, potem dojeżdżamy do SP134) nad równinę zobaczymy piękną panoramę pól otoczonych szczytami (a na wiosnę pokryta jest kwiatami) z małą wioską Castelluccio na jednej z gór. Z Castellucio kierujemy się na Norcię (SP477) i dalej do Spoletto. Zamknięta w zimie. Uwaga – po trzęsieniu ziemi z 2017 roku Castellucio i Norica zostały niemalże doszczętnie zniszczone a część dróg w okolicy jest zamknięta. Przejazd z Usita do Castelluccio ma być otwarty w 2019. Jeśli możecie, wybierzcie się na Piano Grande pod koniec czerwca, wtedy kwitną tu pola maków. 

Więcej o Umbrii i Castelluccio.

Ocena

60%

Radość z jazdy

60%

Widoki i sceneria

60%

Mały ruch

60%
9

Kanion Verdon

Francja, początek Balcons de la Mescla, koniec Jezioro Lac de Sainte-Croix i ujście rzeki

Serpentyny, przestrzenie i kanion
Zwieńczeniem drogi jest widok turkusowego jeziora i wejścia do kanionu. Dla tych, którym ciągle mało jest również droga biegnąca po północnej stronie. Obok znajdują się pola lawendowe (czerwiec-lipiec), a w połowie drogi most do skoków z bungee – świetny punkt widokowy.

Więcej o kanionie Verdon.

Ocena

62%

Radość z jazdy

60%

Widoki i sceneria

75%

Mały ruch

40%
Kanion Verdon z drogi
8

Droga Śnieżna

Norwegia, początek Aurlandsvangen, koniec Lærdal

Aurlandsfjellet - Droga Śnieżna, Norwegia

Fiordy, serpentyny i surowy krajobraz
Surowy klimat szczytów, śnieg i punkty widokowe z których roztaczają się świetne panoramy na góry i fiordy. Miejscami droga może być monotonna i nieco przygnębiająca szarością. Śnieg leży tu praktycznie cały rok, a sama trasa jest otwierana dopiero w czerwcu. 

Więcej o Drodze Śnieżnej.

Ocena

65%

Radość z jazdy

50%

Widoki i sceneria

65%

Mały ruch

80%
7

Susten Pass

Szwajcaria, początek Wassen, koniec Gadmen

Lodowiec, serpentyny i ośnieżone szczyty
Serpentyny między pokrytymi śniegiem szczytami. Widok na ścianę lodowca i kilka spektakularnych punktów widokowych. Jest to jedna z rzadziej uczęszczanych dróg widokowych Szwajcarii, mimo to jest tu całkiem szeroko. Atrakcją jest też most wiszący Triftbrücke, do którego wiedzie kolej linowa i 3km podejścia. 

Więcej o Susten Pass.

Ocena

67%

Radość z jazdy

60%

Widoki i sceneria

70%

Mały ruch

70%
Susten Pass
6

Białe miasteczka Andaluzji

Hiszpania, początek Ronda, koniec Casares

Ronda - most

Przez górskie szczyty Andaluzji
Zaczynamy w Rondzie, słynnej z corridy i starego mostu łączącego dwie dzielnice położone na dwóch klifach. Z wielkiej bętli wybieramy odcinek wschodni, przez A369 (MA 8401 też należy do drogi widokowej, jednak ten fragment biegnie dolinami). Co nas czeka między Rondą a Gaucin? Około kilkunastu punktów widokowych na rozrzucone na pobliskich górach miasteczka, wspaniałe widoki i stosunkowo mały ruch. Spory odcinek wiedzie dosłownie grzbietami, więc spoglądanie to w prawo, to w lewo nie pozwoli się skupić na drodze. Koniec to Casares – położone na cyplu skalnym malutkie miasteczko. Jest to najbardziej romantyczna z dróg, zwłaszcza o zachodzie słońca. Zarezerwujcie co najmniej 6h na tą trasę, bo zwiedzenie Rondy czy Gaucin i wdrapanie się na kilka szczytów są warte dodatkowego czasu. 

Więcej o drodze przez Andaluzję.

Ocena

72%

Radość z jazdy

90%

Widoki i sceneria

75%

Mały ruch

60%
5

Furka Pass + Grimsell Pass

Szwajcaria, początek Realp, koniec Guttannen

Alpy i serpentyny w najlepszym wydaniu
Droga pełna fantastycznych widoków na góry i doliny alpejskie z ogromną ilością zakrętów, ale też długimi odcinkami prostymi. Wjeżdżamy, zjeżdżamy, wjeżdżamy i znów w dół. Ogromna ilość miejsc na postój, w tym cztery hoteliki alpejskie, gdzie można usiąść na cappuccino i delektować się okolicą. Jest stosunkowo szeroko, ale ruch momentami bywa niemały. Polecamy wybrać się tu z samego rana. Tu też kręcono Bonda. Furkapass jest zamykana na zimę. Objazd przełęczy odbywa się na wagonach kolejowych.

Więcej o Furkapass i Grimselpass.

Ocena

72%

Radość z jazdy

90%

Widoki i sceneria

85%

Mały ruch

30%
furka pass i grimsell pass
4

Madera

Madera, start w Porto da Cruz, przez ER 103, ER 110 i ER 209 do Porto Moniz

Madeira road ER 110 view point

Od stromych klifów, przez bujne lasy, górskie zakręty i piękne równiny

To chyba jedna z najbardziej różnorodnych tras, którą można pokonać w, bagatela, trzy godziny. Nie łudźcie się – na ten odcinek potrzeba przynajmniej dwóch lub trzech dni, bo miejsc na zdjęcia i punktów widokowych jest tu od groma. Sam start to stromy cypel przy Faial, gdzie po prostu spędzicie minimum pół godziny. Dalej czekają was zakręty prowadzące do Pico Ariero i wąska i kręta droga pnąca się do płaskowyżu Paul de Serra (uwaga na krowy!). Koniec to Porto Moniz, gdzie warto zjeść rybkę zaraz po kąpieli w skalistych basenach. Minus? Jeździ się tu wypożyczonymi autami, które nie mają mocy na tak strome podjazdy.

Więcej? Zobacz 16 najlepszych punktów widokowych na Maderze

Ocena

73%

Radość z jazdy

60%

Widoki i sceneria

80%

Mały ruch

70%
3

Przez przełęcze w Dolomitach

Włochy, start na Passo Gardena, dalej przez Passo Sella, Passo Pordoi, Passo Falzarego do Passo Giau

101 km przez najpiękniejsze góry w Europie

To pięć przełęczy, które odznaczają się wyjątkowym urokiem na tle całych Dolomitów. Z nich wychodzą też najciekawsze szlaki w regionie, więc przejechanie tego odcinka nie może skończyć się tylko na siedzeniu w aucie. Jeździ się tu dobrze – wszak to Tyrol, nie typowe Włochy. Drogi są zadbane, wszyscy pilnują porządku i czystości. Ruch w sezonie bywa duży, dlatego najlepszy okres na wyprawę w tą okolicę to koniec czerwca. Passo Giau to genialne miejsce na koniec podrózy – zachód słońca i przyjemny hotel umilą Wam całą podróż.

A więcej o Dolomitach znajdziecie tutaj.

Ocena

73%

Radość z jazdy

79%

Widoki i sceneria

75%

Mały ruch

50%
Passo Giau
2

Południowa część Ring Road 1

Islandia, odcinek Ring Road – start przy wodospadzie Skógafoss do Stokksnes

300 km szalonej natury

Tej trasy nie można pokonać w 3h, mimo iż jedzie się monotonną, równą i szeroką drogą o znikomym natężeniu. Nie da się, nie można, nie wypada. Na ten odcinek trzeba poświęcić minim tydzień i zatrzymać się przy każdym z wodospadów, wspiąć się ponad morze mchów, odwiedzić Diamentową Plażę, wejść do wraku DC3, stanąć twarzą w twarz a potem wspiąć się na lodowiec. Ten odcinek to kwintesencja Islandii, która ucieszy każde oko. Choć zapaleni rajdowcy będą conajmniej zawiedzeni. Uwaga na owce, które stanowią realny problem na drodze. Wykluczyliśmy z rankingu całą Ring Road, głównie dlatego, iż część północna i zachodnia są po prostu nużące. 

Większość z 25 najlepszych zdjęć z Islandii zrobiliśmy właśnie na tym odcinku.

Ocena

75%

Radość z jazdy

80%

Widoki i sceneria

90%

Mały ruch

60%
1

Golden Road (Rv63)

Norwegia, początek j. Langvatnet, koniec Åndalsnes

Trollstigen
Golden Road, Valldal
Widok z Dalsnibba
Dalsnibba - Norway
Flydalsjuvet - Norway
Trollstigen
Trollstigen and Stigfossen

Fiordy, wodospady, zakręty i góry
Golden Road (Rv63) nie pozwala nudzić się nawet przez chwilę. Mamy tu pełen przekrój norweskich krajobrazów. Zaczynamy w górach z pokrytymi śniegiem szczytami, przejeżdżamy obok najpiękniejszego fiordu – Geiranger, pokonujemy  ostre zakręty, płyniemy promem, mijamy wodospady, by dotrzeć na koniec do osławionego Trollstigen (Drabina Troli). Na trasie znajduje się kilka fantastycznych punktów widokowych (przy samym Geirangerze są cztery), a każdy posiada przyzwoitą infrastrukturę. W sezonie bywa tu tłoczno, zwłaszcza kampery potrafią mocno spowolnić doznania, na szczęście jednak droga jest wystarczająco szeroka. Więcej o Golden Road.

Ocena

82%

Radość z jazdy

90%

Widoki i sceneria

90%

Mały ruch

60%

Drogi widokowe, które chcemy przejechać

Transfăgărășan, Rumunia

North Coast 500

North Coast 500, Szkocja

Grossglockner Hohenalpenstrasse

Uważasz, że coś pominęliśmy?

Napisz do nas na Facebooku