Najpiękniejsze trasy widokowe Europy

Radość z jazdy! Malownicze drogi, którymi trzeba przejechać choć raz w swoim życiu!

Top 20

Przejażdżka po kipiących pięknymi widokami drogach to przyjemność sama w sobie. Nie ważne, czy jedziesz motorem, autem osobowym mniejszym/większym, czy kamperem. Wybraliśmy tu najlepsze drogi Europy, prawdziwe perełki, przez które każdy kierowca powinien przejechać się choć raz w życiu! Frajda z zakrętów, widoków i jazdy w czystej postaci.

Na liście znajduje się 20 tras krajobrazowych, które przemierzaliśmy samochodem. Drogi ułożone są od najniżej ocenionej do najlepszej – naszym subiektywnym zdaniem. Znajdują się tu pełne serpentyn przesmyki alpejskie, drogi położone wzdłuż rzek czy wybrzeży. Staraliśmy się wybrać takie trasy, które także zaspokoją potrzeby motocyklistów, podróżujących par czy rodzin z dziećmi. Drogi te stanowią alternatywę dla uczęszczanych szlaków wakacyjno-urlopowych (Chorwacja) lub położone są w miejscach, gdzie mało kto decyduje się zajrzeć.

Większość wybranych tras pełna jest ostrych zakrętów i odcinków prostych, na których można zachwycać się otaczającą nas scenerią. Prezentowane tu trasy pokonywaliśmy w okresie między czerwcem a październikiem, czyli w sezonie turystycznym, co skutkowało wzmożonym ruchem. Zaznaczamy jednak, że część dróg górskich może być zamknięta w zimie z powodu zalegającego śniegu.

Na naszą ocenę składały się trzy czynniki:

  1. Widoki i sceneria (50%) – czyli to, na ile nas zachwyciła okolica. Tu braliśmy pod uwagę zróżnicowanie okolicy, krajobrazy czy atrakcje lub punkty widokowe, dla których warto się zatrzymać.
  2. Przyjemność z jazdy (25%) – czyli jakie wrażenie na kierowcy robił dany odcinek. Czy ilość zakrętów, możliwość przyspieszenia lub konieczność hamowania w stosunku do odcinków prostych, na których można się odprężyć. Jakość czy szerokość drogi. 
  3. Małe natężenie ruchu (25%) – to czynnik, który podnosił atrakcyjność danej drogi – po prostu nie ma nic gorszego niż konieczność uważania na panujący dookoła ruch i niedzielnych kierowców. Najlepsze są przecież te drogi, na których jesteśmy sami!

W rankingu nie uwzględniliśmy kilku dróg Norwegii (okolice Hardanger) czy Włoch (Toskania). Nie znalazły się tu też drogi z Alp Włoskich przez, które przejeżdżaliśmy kilkukrotnie. Po prostu albo nie były na tyle zróżnicowane, ciekawe lub przyjemne, by uwzględnić je na tej liście. Jakkolwiek we wpisach na blogu można o nich przeczytać. 

Zapinamy pasy i zaczynamy!

20

Chorwacka Riwiera

Chorwacja, droga nr 8, początek Split, koniec Dubrovnik (3km za miastem)

Piękna linia wybrzeża Adriatyku
Fantastyczne krajobrazy pełne małych miasteczek, iście nadmorski i wakacyjny klimat. W sezonie turystycznym mocno zapchana. W relacji z wyprawy po Europie środkowo-wschodniej więcej o wybranych miejscach.

Ocena

37%

Radość z jazdy

30%

Widoki i sceneria

50%

Mały ruch

20%
Chorwacja
19

Portofino

Włochy, początek Rapallo, koniec Portofino

Portofino

Wille, jachty i malownicze wybrzeże
Wille, luksusowe jachty, piękna zatoka i morze. Przejeżdżamy pod palmami, przez wąską i krętą drogę do miniaturowego miasteczka – enklawy włoskiej burżuazji. Bardzo zatłoczona. Więcej o okolicy i Portofino.

Ocena

42%

Radość z jazdy

40%

Widoki i sceneria

60%

Mały ruch

10%
18

Wybrzeże Amalfi

Włochy, początek Positano, koniec Salerno

Małe miasteczka na skalistym wybrzeżu i permanentne korki
My nie zdecydowaliśmy się na przejechanie całej Costeria Amalfitana – każda nawigacja uwzględniająca korki poprowadzi Was inaczej niż przez Amalfi. Jest wąsko, a ruch nawet poza sezonem przyprawia o furię. O parkowaniu przy wybrzeżu zapomnijcie. Widoki za to są bajeczne. My wybraliśmy krótszy odcinek i postój w Ravello, głównie ze względu na punkt widokowy (ponoć najlepszy na całym wybrzeżu). Więcej o Villi Rufolo.

Ocena

45%

Radość z jazdy

30%

Widoki i sceneria

70%

Mały ruch

1%
ravello, villa rufolo
17

Saksonia wzdłuż Łaby

Czechy-Niemcy, początek Hřensko, koniec Miśnia

Skały, rzeka i wino
Wspaniała droga wzdłuż jednej z najdłuższych rzek Europy. Jedziemy między skalnymi wzgórzami, przez które przedarła się Łaba. Podziwiamy widoki ze wzniesień, twierdzę, Drezno, by na koniec minąć szlak winny i wzgórza pokryte winoroślami. Jest o fragment bardzo przyjemnej  wycieczki po Saksonii.

Ocena

45%

Radość z jazdy

40%

Widoki i sceneria

50%

Mały ruch

30%
16

Baskijskie wybrzeże

Hiszpania, początek San Sebastian, koniec Zumaia

Atlantyk, klify, kurorty i zielone wzgórza
Po jednej stronie drogi mamy zielone zbocza gór a po drugiej Atlantyk. Początek trasy widokowej to punkt widokowy na wspaniałe i smakowite San Sebastian – stolica tapas

Ocena

50%

Radość z jazdy

50%

Widoki i sceneria

55%

Mały ruch

50%
san-sebastian
15

Dolina Loary

Francja, początek Orlean, koniec Saumur

Zamek w Usse, Dolina Loary

Najpiękniejsze zamki i pałace w Europie
Droga to 249km, które na pewno będziecie chcieli rozłożyć na kilka dni. Zwiedzenie choć kilku zamków to obowiązek (Chambord, Chenonceau – zamek most, Villandry z ogrodami i Chinon). Do tego dochodzi świetne, białe wino i sery. Droga przebiega w większości wzdłuż rzeki, stąd niewiele tu ostrych zakrętów. W sam raz na relaks. Więcej o Dolinie Loary, Mapa i Zamki

Ocena

50%

Radość z jazdy

40%

Widoki i sceneria

55%

Mały ruch

50%
14

Droga Napoleona

Francja, początek Sisteron, koniec Grenoble

Przełęcze, wioski, pastwiska i góry
Droga numer 85 łącząca południe Francji (Cannes) z Alpami (Grenoble), którą pokonał Napoleon Bonaparte powracając z Elby. Zielone łąki, doliny rzek, małe wioski i skalne szczyty gór. Jej najprzyjemniejszy fragment rozpoczyna się w Sisteron, na moście pod twierdzą na skale.

Ocena

50%

Radość z jazdy

50%

Widoki i sceneria

55%

Mały ruch

40%
Droga napoleona - Sisteron
13

Dolomiti Lucane

Włochy, początek Castelmezzano, koniec Pietrapertosa

Castelmezzano

Skalne miasteczka i piękna dolina
Dolomity Lukańskie w Basilicacie to jeszcze nieodkryta turystycznie perła. Droga z Castelmezzano do Pietrapertosy, dookoła doliny dostarczy Wam wspaniałych widoków na szpiczaste skały i małe miasteczka. Sam dojazd z E847 i ponowny powrót na ekspresówkę to przyjemność z jazdy. Środkowy odcinek pętli przebiega po mocno zaniedbanej drodze, więc przygotujcie się na omijanie dziur. Droga SP13 łącząca dwa miast jest zamknięta póki co (i dobrze, bo zabrałaby sporą część widoków). Więcej o Castelmezzano i Basilicacie.

Ocena

52%

Radość z jazdy

30%

Widoki i sceneria

65%

Mały ruch

50%
12

Gotthard Pass

Szwajcaria, początek Wassen, koniec Airolo

Serpentyny i Alpy
Wąska droga biegnąca między szczytami – piękne punkty widokowe. W zimie może być zamknięta. Pierwsza, brukowana droga przez przełęcz, Tremola, jest wyłączona z ruchu samochodowego. Przełęcz św. Gotarda była pierwszą drogą przez Alpy Szwajcarii. Więcej o przełęczy.

Ocena

52%

Radość z jazdy

60%

Widoki i sceneria

55%

Mały ruch

40%
11

Kanion rzeki Vrbas

Bośnia i Hercegowina, początek Jajce, koniec Banja Luka

Jajce

Wąski kanion
Wodospad w Jajce robi spore wrażenie i tu zaczyna się trasa. Dalej droga biegnie wzdłuż kanionu rwącej rzeki Vrbas, między stromymi zboczami. Jeśli macie nieco więcej czasu, przed Banja Luką można spróbować raftingu. Jeśli mniej – zatrzymajcie się chociaż na lunch.  Więcej o drodze przez Bośnię i Hercegowinę.

Ocena

55%

Radość z jazdy

60%

Widoki i sceneria

55%

Mały ruch

50%
10

Kotor-Cetynia

Czarnogóra, droga P1, początek Kotor, koniec Cetynia

Zatoka Kotorska z lotu ptaka
Stroma i wąska droga, na której każde auto jadące z naprzeciwka to wyzwanie. Fantastyczne widoki na góry i zatokę, w której cumują ogromne statki. Później wjeżdżamy na trasę biegnącą między wzgórzami, przez malutkie wioski. Dobra nawierzchnia, w zimie zamykana! Więcej o Czarnogórze.

Ocena

55%

Radość z jazdy

50%

Widoki i sceneria

65%

Mały ruch

40%
P1 - kotor - cetynia
9

San Bernardino Pass

Szwajcaria, początek San Bernardino, koniec Hinterrhein

san bernardino pass

Zatoka Kotorska z lotu ptaka
Wąska droga biegnąca między szczytami – piękne punkty widokowe. Zaczynamy tak naprawdę w Bellinzonie, z której skręcamy w 13tkę – to droga szybkiego ruchu. Cała zabawa zaczyna się w miejscowości San Bernardino, gdzie przy stacji benzynowej odbijamy w prawo na małą, wąską i pnącą się pod górę, asfaltową „ścieżkę”. Więcej o San Bernardino Pass.

Ocena

57%

Radość z jazdy

50%

Widoki i sceneria

55%

Mały ruch

70%
8

Albula Pass

Szwajcaria, początek Bergün, koniec La Punt-Chamues-ch

Alpy, wiadukty kolejowe i Glacier Express
Górska przełęcz alpejska. Przebiega tędy linia kolejowa Rhaetian zataczając pętle w tunelach i po wiaduktach (wiadukt w Thusis jest najbardziej spektakularny). Gdy złapiemy już na zdjęciu czerwony ekspres możemy ruszyć w górę na wysokość 2315 m n.p.m. – między alpejskie szczyty.  Więcej o Albula Pass.

Ocena

57%

Radość z jazdy

50%

Widoki i sceneria

65%

Mały ruch

50%
7

Kanion Verdon

Francja, początek Balcons de la Mescla, koniec Jezioro Lac de Sainte-Croix i ujście rzeki

Kanion Verdon z drogi

Serpentyny, przestrzenie i kanion
Zwieńczeniem drogi jest widok turkusowego jeziora i wejścia do kanionu. Dla tych, którym ciągle mało jest również droga biegnąca po północnej stronie. Obok znajdują się pola lawendowe (czerwiec-lipiec), a w połowie drogi most do skoków z bungee – świetny punkt widokowy. Więcej o kanionie Verdon.

Ocena

62%

Radość z jazdy

60%

Widoki i sceneria

75%

Mały ruch

40%
6

Droga Śnieżna

Norwegia, początek Aurlandsvangen, koniec Lærdal

Fiordy, serpentyny i surowy krajobraz
Surowy klimat szczytów, śnieg i punkty widokowe z których roztaczają się świetne panoramy na góry i fiordy. Miejscami droga może być monotonna i nieco przygnębiająca szarością. Śnieg leży tu praktycznie cały rok, a sama trasa jest otwierana dopiero w czerwcu. Więcej o Drodze Śnieżnej.

Ocena

65%

Radość z jazdy

50%

Widoki i sceneria

65%

Mały ruch

80%
Aurlandsfjellet – Droga Śnieżna
5

Susten Pass

Szwajcaria, początek Wassen, koniec Gadmen

Fiordy, serpentyny i surowy krajobraz
Serpentyny między pokrytymi śniegiem szczytami. Widok na bok lodowca i kilka ciekawych punktów widokowych. Jest to jedna z rzadziej uczęszczanych dróg widokowych Szwajcarii, mimo to jest tu całkiem szeroko. Atrakcją jest most wiszący Triftbrücke, do którego wiedzie 3km szlak (i kolej linowa). Więcej o Susten Pass.

Ocena

67%

Radość z jazdy

60%

Widoki i sceneria

70%

Mały ruch

70%
Susten Pass
4

Piano Grande

Włochy, początek Ussita, koniec Norcia (lub dalej Spoletto)

Castelluccio

Góry, piękna równina, włoskie wioski i serpentyny
Po wspięciu się zygzakami (początek drogi w Usita, potem dojeżdżamy do SP134) nad równinę zobaczymy piękną panoramę pól otoczonych szczytami (a na wiosnę pokryta jest kwiatami) z małą wioską Castelluccio na jednej z gór. Z Castellucio kierujemy się na Norcię (SP477) i dalej do Spoletto. Zamknięta w zimie. Więcej o Umbrii i Castelluccio.

Ocena

70%

Radość z jazdy

80%

Widoki i sceneria

70%

Mały ruch

60%
3

Białe miasteczka Andaluzji

Hiszpania, początek Ronda, koniec Casares

Przez górskie szczyty Andaluzji
Zaczynamy w Rondzie, słynnej z corridy i starego mostu łączącego dwie dzielnice położone na dwóch klifach. Z wielkiej bętli wybieramy odcinek wschodni, przez A369 (MA 8401 też należy do drogi widokowej, jednak ten fragment biegnie dolinami). Co nas czeka między Rondą a Gaucin? Około kilkunastu punktów widokowych na rozrzucone na pobliskich górach miasteczka, wspaniałe widoki i stosunkowo mały ruch. Spory odcinek wiedzie dosłownie grzbietami, więc spoglądanie to w prawo, to w lewo nie pozwoli się skupić na drodze. Koniec to Casares – położone na cyplu skalnym malutkie miasteczko. Jest to najbardziej romantyczna z dróg, zwłaszcza o zachodzie słońca. Zarezerwujcie co najmniej 6h na tą trasę, bo zwiedzenie Rondy czy Gaucin i wdrapanie się na kilka szczytów są warte dodatkowego czasu. Więcej o drodze przez Andaluzję.

Ocena

72%

Radość z jazdy

90%

Widoki i sceneria

75%

Mały ruch

60%
Ronda - most
2

Furka Pass + Grimsell Pass

Szwajcaria, początek Realp, koniec Guttannen

furka pass i grimsell pass

Alpy i serpentyny w najlepszym wydaniu
Droga pełna fantastycznych widoków na góry i doliny alpejskie z ogromną ilością zakrętów, ale też długimi odcinkami prostymi. Wjeżdżamy, zjeżdżamy, wjeżdżamy i znów w dół. Ogromna ilość miejsc na postój, w tym cztery hoteliki alpejskie, gdzie można usiąść na cappuccino i delektować się okolicą. Jest stosunkowo szeroko, ale ruch momentami bywa niemały. Polecamy wybrać się tu z samego rana. Tu też kręcono Bonda. Furkapass jest zamykana na zimę. Objazd przełęczy odbywa się na wagonach kolejowych. Więcej o Furkapass i Grimselpass.

Ocena

72%

Radość z jazdy

90%

Widoki i sceneria

85%

Mały ruch

30%
1

Golden Road (Rv63)

Norwegia, początek j. Langvatnet, koniec Åndalsnes

Trollstigen
Golden Road, Valldal
Widok z Dalsnibba
Dalsnibba - Norway
Flydalsjuvet - Norway
Trollstigen
Trollstigen and Stigfossen

Fiordy, wodospady, zakręty i góry
Golden Road (Rv63) nie pozwala nudzić się nawet przez chwilę. Mamy tu pełen przekrój norweskich krajobrazów. Zaczynamy w górach z pokrytymi śniegiem szczytami, przejeżdżamy obok najpiękniejszego fiordu – Geirnager, pokonujemy  ostre zakręty, płyniemy promem, mijamy wodospady, by dotrzeć na koniec do osławionego Trollstigen (Drbainy Troli). Na trasie znajduje się kilka fantastycznych punktów widokowych (przy samym Geriangerze są cztery), a każdy posiada przyzwoitą infrastrukturę. W sezonie bywa tu tłoczno, zwłaszcza kampery potrafią mocno spowolnić doznania, na szczęście jednak droga jest wystarczająco szeroka. Więcej o Golden Road.

Ocena

82%

Radość z jazdy

90%

Widoki i sceneria

90%

Mały ruch

60%

Drogi widokowe, które chcemy przejechać

val d'orcia

Val d’Orcia, Włochy, Toskania

Transfăgărășan, Rumunia

Dookoła Islandii

North Coast 500

North Coast 500, Szkocja

Grossglockner Hohenalpenstrasse

Uważasz, że coś pominęliśmy?

Napisz do nas na Facebooku