Dolina Loary – Mapa, Zamki i Wino

W Dolinie Loary, obszarze rozciągniętym wzdłuż rzeki na przestrzeni 250km, znajduje się ponad 300 zamków, pałaców, zameczków czy ruin. Stworzona przez nas mapa zamków zawiera tylko jedną trzecią najpiękniejszych miejsc, które warto zobaczyć. 

Wyśmienite, białe wino, pyszne sery, zielone tereny, rzeki i spokój. To miejsce, gdzie można odpocząć od turystycznej i zatłoczonej Francji. To właściwie bastion francuskiej historii, kultury i kuchni. Twierdza o bardzo francuskim stylu – białe mury, pysznie zdobione setki wież, fantazyjne ogrody i zwodzone mosty. Wszystko bogate i dostojne, tak jak niegdysiejsi władcy. Mówiąc o Dolinie Loary nie sposób pominąć jej zamków. 

 

Dolina Loary – zwiedzanie

Dolina Loary to ogromny obszar, który może być celem samym w sobie. Jadąc jednak do Hiszpanii czy na zachodnie wybrzeże Francji warto poświęcić na nią przynajmniej dwa dni.

Samochodem

Najprościej zwiedzać ją jest samochodem – wtedy nawet tylko przejeżdżając drogą wzdłuż Loary (Orlean, Blois, Amboise, Tours, Langeais, Usse, Chinon, Saumur, Angers) uda nam się choć zerknąć na fasady głównych perełek okolicy. To jednak za mało, by odkryć tę krainę. Do zamków trzeba wejść, posłuchać przewodników, czy chociaż przeczytać ulotki. Większość zamków ma darmowe parkingi lub takie są całkiem niedaleko. Drogi, nawet te mniejsze są dobre, a w okolicy łatwo się odnaleźć. Przez rzekę nie ma jednak zbyt wielu mostów, więc warto planować trasę z uwzględnieniem objazdów.

Rowerem

Dolina Loary rowerem, to równie dobry pomysł. Głównie dlatego, że teren jest stosunkowo płaski, więc nie będziemy narażeni na podjazdy. Wyznaczone jest wiele ścieżek rowerowych – od szutrowych, biegnących po wałach lub przez lasy do tras po drogach. Asfalt jest tu dobry, a ruch bardzo mały, stąd rodziny z dziećmi są częstym widokiem. Okolica obfituje w pola namiotowe i kempingi, więc z zatrzymywaniem się na nocleg pod nie będzie problemem.  Serwis poświęcony podróżowaniu po Dolinie Loary rowerem to www.cycling-loire.com, niestety nie jest w języku polskim.

Dolina Loary jest do szpiku kości francuska, stąd dogadywanie się, szukanie informacji po angielsku często jest tu skazane na porażkę.

Rowerowa Mapa Doliny Loary

Rowerowa mapa Doliny Loary

źródło: www.monvaldeloire.com

Zamki w Dolinie Loary

Dolina Loary to teren rozciągający się przeszło na 280 km i obejmuje nie tylko brzegi rzeki Loary, ale też jej dopływów.  To ogromny teren na którym znajduje się 11 zamków królewskich, 17 zamków nobile (szlacheckich) i 51 innych zamków. Do tego dochodzą małe dworki, wille czy rezydencje. Jest tego sporo, lecz nie wszystko można zwiedzać. Ogromna ilość zabytków jest w rękach prywatnych, schowana za bramami i murami. Nie mniej jednak, jest tu na co popatrzeć. A od czego zacząć? 

Lista najciekawszych zamków Doliny Loary

 1. Chenonceau
 2. Villandry
 3. Chambord
 4. Amboise
 5. Saumur
 6. Usse
 7. Chinon
 8. Blois
 9. Valencay
 10. Langeais
 11. Cheverny

Mapa zamków Doliny Loary

Na mapie zaznaczyliśmy najciekawsze zamki i pałace. Kolorem ciemnoczerwonym oznaczone są oczywiście najpiękniejsze obiekty, które są szczególnie godne uwagi (ChenonceauVillandry, Chambord, Amboise).

Na pomarańczowo wybraliśmy ciekawe i również polecane przez przewodnik pałace i zamki (Saumur, Usse, Chinon, Blois, Valencay, Langeais, Cheverny, Sully).

Na niebiesko – pozostałe zamki wymieniane w przewodnikach.

Sporo zamków czy pałaców znajduje się w rękach prywatnych, co czyni je niemożliwymi do zwiedzania. A te należące do co zamożniejszych zazwyczaj otoczone są wysokim płotem. Często też domy i wille stojące na obrzeżach miast, a nieklasyfikowane jako zamki, robią spore wrażenie. 

 

Chenonceau zamek

Zamek Chenonceau

Tak się złożyło, że to głównie kobiet panowanie na „zamku-moście” nadało mu dzisiejszy kształt. Stąd często nazywany jest „Zamkiem Dam” (Château des Dames).  Kolejno rządziły tu Katherine Briçonnet, Diana de Poitiers, królowe Katarzyna Medycejska i Ludwika Lotaryńska oraz Louise Dupin i Marguerite Pelouze. W 1913 zamek zakupił właściciel fabryki czekolady Henri Menier, którego rodzina zarządza teraz obiektem. Dookoła zamku znajdują się ogrody, a po rzece można pływać kajakami lub statkiem. Informacja turystyczna również w języku polskim. 

Więcej o zamku Chenonceau

Zamek w Chambord

Królewska rezydencja myśliwska Franciszka I, który na zamku przespał raptem kilka nocy. Fasada słusznie zasługuje na miano największego dzieła architektury renesansu – 6 wielkich wież, 440 komnat i 84 klatki schodowe. Przy samym projekcie ponoć pomagał Leonardo da Vinci. W środku jest niestety aż nazbyt pusty, a główną atrakcją jest kręta klatka schodowa.

Zamek w Chambord
Zamek w Villandry

Zamek w Villandry

Sam zamek nie jest imponującym dziełem architektury i nad Loarą nie trudno znaleźć ciekawsze. Jednak to nie twierdza przyciąga do Villandry turystów, lecz majestatyczne ogrody francuskie. Ich projekt i wykonanie pochłonęły sporą część fortuny  Joachima Carvallo, który w 1906 roku kupił zamek. Na szczególną uwagę zasługują ogrody miłości. Zimą atrakcją jest oczywiście ogród zimowy.  

Więcej o zamku Villandry.

Zamek w Usse

To bajkowe wieże tego zamku zainspirowały Walta Disneya w 1920 roku. Sam pałac rozsławiła jednak bajka Śpiąca Królewna, napisana przez Charles’a Perraulta, goszczącego u markiza Louisa Bernin de Valentinay. W 1817 Ussé odwiedzał René de Chateaubriand, który przesiadując w chłodnych komnatach pałacu napisał swoje Pamiętniki zza grobu. Dziś w tych samych pomieszczeniach wystawione są mocno kiczowate scenki ze Śpiącej Królewny (dzieciom się podobają), a przez zamek prowadzi trasa – od podziemi po strych.

Więcej o Zamku w Usse.

Zamek Usse

Wino znad Loary

Poza zamkami warto też porozglądać się tu za serami i winem. Praktycznie każda wioska i miasteczko ma jakąś swoją winnicę i farmera robiącego dobre sery. Dolina Loary to trzeci region winiarski Francji, stąd warto spróbować tego, co leży tu w beczkach – wina wytrawne: białe, różowe, czerwone, wina słodkie i wina musujące. Jest tu bagatela 7000 niezależnych producentów oraz 24 spółdzielnie wytwarzające wina z dostarczonych im owoców.

Dobrych, słodkich win, zwłaszcza tych dotkniętych pleśnią najlepiej jest szukać w okolicy dopływu rzeki Layon (miejscowość Chalonnes-sur-Loire, apelacja AOC Coteaux du Layon). Poza tym popularne są szczepy chenin blanc, cabernet sauvignon, cabernet franc, sauvignon blanc oraz pinot noir. Dla fanów bąbelków i musujących trunków przeznaczone są wina z nazwami crémant de loirevouvray.

 

Kiedy jechać

Okres maja, gdy cała przyroda jest w rozkwicie, to chyba najlepszy moment, by zwiedzać ogrody i zamki. Wtedy ceny jeszcze nie są wywindowane, a turyści nie szturmują zamkowych bram i murów. Długie dni pozwolą zwiedzać okolicę do późna. Sezon letni od czerwca do sierpnia to okres wysokich cen i wakacji – bliskość Paryża przyciąga tłumy. Jesienią sezon zwiedzania Doliny Loary kończy się. Miejcie na uwadze, że w już październiku część hoteli i restauracji zamyka się w oczekiwaniu na wiosnę. 

Gdzie spać – czyli noclegi

Hotele, hoteliki, gospody i zamki – tu znajdziecie wszystko. W zależności od budżetu można pozwolić sobie na ekskluzywny pobyt np. w Chateau De Beauvois lub zadowolić się czymś skromniejszym. Jeśli planujecie pobyt na kilka dni i odkrywanie okolicznych atrakcji, to miasta takie jak duże Tours (świetne połączenie TGV z Paryżem) lub bardzo kameralne Blois (z ładnym zamkiem) będą idealne. Tu też wieczorem można będzie się poszwędać po uliczkach i zjeść kolację w restauracji.  Na mapie poniżej znaleźć też można sporo małych obiektów rozrzuconych po całej okolicy. Niektóre z nich prowadzone są od kilku pokoleń przez tą samą rodzinę, inne przez przyjezdnych Anglików! 

Pól namiotowych jest tu zatrzęsienie i jak to bywa – standardy i ceny są mocno zróżnicowane. Wartym polecenia campingiem jest L’lle Auger pod Chinon (link tutaj), a więcej o polach namiotowych w Francji tutaj.

Mapa hoteli

Booking.com

Dolina Loary w obiektywie

2 komentarze

 1. Extra mapa! Na pewno się nam przyda :)

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

malta - samochodem

Malta na kilka dni – wynajem samochodu czy komunikacja miejska

Ceny w Norwegii