Gorges de L’Areuse

Będąc w francuskojęzycznej części Szwajcarii, nie można pominąć kantonu Neuchatel. Perełką regionu jest romantyczny wąwóz L’Areuse, wydrążony przez wijącą się po jego dnie, rwącą rzekę. Ten przyjemny, czterogodzinny spacer zaczynamy w Noiraigue. 

Wąwóz słynie przede wszystkim z dwóch, naprawdę spektakularnych odcinków. Na pierwszy z nich trafiamy po nudnych 30 minutach marszu wzdłuż linii kolejowej. Tu szlak nagle skręca w lewo, w dół. Robi się coraz wężej, schodzimy coraz niżej, by z nienacka znaleźć się nad rwącym, turkusowym potokiem. Podążając dalej przekroczymy uroczy, kamienny most – Saut de Brot, by zaraz po nim wyjść na szeroką dolinę w której potok traci swój impet i rozlewa się na szerokości 60 metrów. Z pomiędzy skał trafiamy na parkową drogę, która towarzyszyć nam będzie przez następne 2km.

Gorges de l'Areuse

Potok raz przyspiesza tu tworząc piękne kaskady, a raz zwalnia, by stać się leniwą i spokojną rzeką.

Kolejny interesujacy odcinek zaczyna się po przekroczeniu mostu gdzieś na wysokości Cham-Du-Moulin-Dessus. Tu warto podążać szlakiem i odpuścić sobie skrót. Dzięki temu nie przegapicie całkiem pokaźnego wodospadu Chaute de la Verrirer. A mniej więcej 500m dalej zacznie się prawdziwa zabawa.

Gorges de L’Areuse

Znów wchodzimy pomiędzy dwie skalne ściany. Robi się wężej, a rzeka przybiera rozmachu i prędkości. Im dalej, tym węziej. Punktem kulminacyjnym jest odcinek wąskiej ścieżki zawieszonej na skraju szczeliny. Woda niczym nóż przez tysiące lat wyżłobiła sobie drogę w skale schodząc coraz głębiej i głębiej. Wąwóz ma tu szerokość zaledwie kilku metrów a głębokością sięga 4-5 pięter. W jego dnie wije się z łoskotem turkusowo-biała nitka.

Kanion L’Areuse

Szlak nagle wyprowadza nas spomiędzy skał na leśną ścieżkę. Tu, na rozstaju, przekroczyć musimy most i udać sie w kierunku Bole, by złapać pociąg powrotny (odjazd w weekendy co godzinę).

Ważne:

Jeśli nocujecie w kantonie Neuchatell, upewnijcie się, że otrzymacie żółtą książeczkę turystyczną ze zniżkami do licznych muzeów i atrkacji. Jej główną zaletą jest również bon na komunikację miejską uprawniający do darmowych podróży!

Ponieważ szlak ten nie jest wyróżniony na żadnej mapie, stąd nasza mapka tutaj.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Hohher Kasten

Hoher Kasten – krótki hiking w Appenzell

Forcella Giau i płaskowyż Mondeval

Najlepszy szlak widokowy w Dolomitach – od Passo Giau do Lago di Federa