Zadar, czyli początek zwiedzania Dalmacji

Zadar jest niepowtarzalny. Ze swoim starym miastem, średniowiecznymi kościołami, nieco kosmopolitycznym deptakiem i spuścizną Rzymu nabiera specyficznego charakteru.  Pierwsze wrażenie? Long Island Ice Tea gdzie zamiast ginu dodano odrobinę włoskiego campari a tequilę zastąpiono rakiją. Równie niepozorne, równie rozkoszne i ciekawe. I długi półwysep też tu jest.

Zwiedzanie Zadaru najlepiej rozpocząć od Bramy Lądowej (Kopnena Vrata), położonej w południowo-zachodniej części starego miasta. Z tej strony też łatwiej o parking.

Zadar mapa
Zadar, Brama Londowa, Land Gate

Stąd już prosto idąc trafimy do samego centrum z Forum, kościołem Św. Donata i Katedrą św. Anastazji.

Church of St. Donat in Zadar
Kościół św. Donata w Zadarze
Church of St. Donat in Zadar
Cathedral of St Anastasia, Zadar
Zadar, Croatia
Zadar, Narodni trg

Stare centrum ukryte za wysokimi murami nie jest duże. Na obejście całego starczyło nam około 2h. Wrażenie zrobił targ rybny, gdzie zaopatrzyć można się w naprawdę sowity zapas owoców morza i ryb na obiad. Tylko przybyć trzeba wcześniej – godzina 12:00 to pora zakupów turystów, najlepsze kawałki poszły już do restauracji i na lokalne talerze.

Fish market, Zadar
Food market, Zadar
Fish market, Zadar
Zadar
Zadar, Croatia

2 komentarze

  1. Grające schody – Organy (takie przy deptaku, schodzące do morza), stare miasto jest w całości ładne i targ rybny! Zadar to małe miasto, więc jeden dzień to aż nadto :)

    • Dzięki za odpowiedź! Nasz plan cały czas ewoluuje…, a jak to bywa przy wyprawach kamperem, to i tak redagowany będzie na bieżąco ;) Zobaczymy czy dojedziemy do Zadaru ;)

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

jeziora pletwickie

Jeziora Plitwickie, czyli turkusowa atrakcja Chorwacji

Roski Slap - Młyn

Park Narodowy Krka – wodospady zachwycają