Park Narodowy Krka – wodospady zachwycają

Rozległy Park Narodowy Krka jest wymagającą atrakcją turystyczną. 109 km2 potrafi zagospodarować czasowo cały dzień. Całe szczęście wybraliśmy się do parku samochodem, stąd byliśmy wystarczająco mobilni, żeby podjechać w każde miejsce, w którym znajdowała się atrakcja turystyczna. A jak było?

Tłumy turystów w godzinach szczytu w Parku Krka to norma. Warto jest w pierwszej kolejności przyjechać z samego rana pod Wodospad Skradinski Buk. Stamtąd można podejść lub podjechać busem albo przepłynąć promem do wodospadów i kąpieliska.

krka map
Krka Park, Skradinski Buk
Krka Park, Skradinski Buk
Krka Park, Skradinski Buk

Tak! Tak wygląda główna atrakcja Krka w godzinach szczytu. Przejść się nie da. Jeśli zastaliście tłum – uprzedzaliśmy!

Krka Park, Skradinski Buk
Krka Park, Skradinski Buk

Na szczęście Park Krka to nie tylko Skradinski Buk. Jest tu kilka innych, malowniczych miejsc, gdzie warto się udać. Zwłaszcza, że horda turystów nie jest do końca skora zapuścić się kawałek dalej. By dotrzeć do tych miejsc, trzeba przejechać kawałek drogi. My wybraliśmy na początek zachodnią część parku.

Po drodze do pozostałych atrakcji mijamy zamknięte fabryki, opuszczone wsie czy niejedną ruinę. Serbska Krajana, to teren zagorzałych walk między Serbami a Chorwatami, jakie toczyły się tu po ogłoszeniu przez Chorwację niepodległości w 1991 roku. Dziś po walkach i nienawiści niby nie ma śladu. A jednak… mijane wsie straszą pustkami, spalone słońcem domy nikogo nie witają, a ludzie są jakby cichsi, ciągle pamiętając.

abandoned home, croatia

My kierujemy się na Roški Slap – malowniczą kaskadę i wodospad. Jest tu również jaskinia, do której wchodzi się po drewnianych i skalnych schodach (około 500 schodów). Oprócz chłodu jaskini również piękna panorama wynagradzają trudy i znoje związane z wchodzeniem pod górę.

Roški slap, Croatia
Roški slap, Croatia
Visovac wyspa, Krka

Na wyspę Visovac, zlokalizowaną gdzieś w środku Parku Krka, można dostać się oficjalnie tylko ze wschodniego brzegu jeziora. Przy zachodnim brzegu, zaraz za Dubravice jest kilka zacumowanych łódek z załogą. My odpuszczamy – sporo więcej do zobaczenia dziś jest jeszcze.

Ciekawym miejscem w parku jest młyn obok wodospadu Roski Slap, który został odrestaurowany i udostępniony do zwiedzania. Tuż przy młynie znajduje się prom oraz rewelacyjna restauracja-bar z częścią stolików usytuowanych w wodzie.

roski slap mapa
roski slap - mlyn
Roski Slap

Roski Slap – Stary Młyn

Roski Slap, Młyn

Ostatnie atrakcje, jaką zostawiliśmy sobie na koniec naszej wycieczki dookoła Parku Narodowego Krka to wodospady, nad które książę Albert zabierał swą ukochaną (Manojlovački slapovi) oraz małe muzeum obok ruin rzymskiego garnizonu, łuk Burnum i powrót wschodnią częścią parku.

Manojlovački slapovi
Manojlovački slapovi
Burnum, croatia
Burnum museum

Park Krka – Mapa

Poniżej mapa Parku Krka. Na ukrytej warstwie zaznaczona jest trasa samochodowa – przejechanie jej i przejście się przez wszystkie atrakcje to około 10h. My nie daliśmy rady zobaczyć wszystkiego. By włączyć trasę na mapie trzeba otworzyć menu (lewy górny róg). Wodospad w Radućic na zdjęciach prezentuje się pięknie i tu pojedziemy następnym razem (jest poza oficjalnymi przewodnikami)!

Park Krka – praktyczne informacje

  • Czas na zwiedzanie – cały dzień samochodem
  • Ceny za wejście do Parku – 110 kun w sezonie (więcej tu: http://www.np-krka.hr/en/)
  • Lokalizacja – 20 km na północ od Szybenika, kierunek Skradin
    Najlepiej wybrać się z samego rana!
  • Na miejscu jest raczej ciężko o restauracje, sklepy i bary. Tylko przy parkingu nad Skradinskim Bukiem jest większe zaplecze. Zabierzcie wiec wodę i jedzenie!
  • Z wózkiem w większości miejsc jest tu ciężko się przemieszczać.
    Najlepsze miejsce na spacer z wózkiem to Roski Slap i okolice młyna! 

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zadar

Zadar, czyli początek zwiedzania Dalmacji

Trogir

Trogir, Split i Makarska Riviera, czyli co zobaczyć warto w Dalmacji