Bastei – punkt widokowy nad Łabą

Baszta (Bastei) góruje 40m nad serpentyną leniwie płynącej Łaby. Most oparty o pionowe, skalne kolumny wydaje się być czymś z bajki, nierealną konstrukcją unoszącą się to nad morzem drzew to nad mgłami. A jednak można przez niego przejść, a każdy krok to rozkosz pięknych widoków.

Ta perełka Saskiej Szwajcarii (jeden dzień w Saksonii) i za razem całej Saksonii – pierwsze brat-wursty sprzedawać zaczęto tu już z w 1812r, a gdy zbudowano most nastąpiła eksplozja turystyczna. Most z drewnianego trzeba było zamienić na murowany, a w okolicy powstało pełne zaplecze gastronomiczno-hotelowe.

Znajduje się tu kilka punktów widokowych na Łabę i Góry Połabskie, każdy wart kilku zdjęć. Całość uzupełniają ruiny zamku Neurathen z ażurowymi kładkami i pozostałościami po dawnych budowlach.

Okolica też obfituje w ciekawe miejsca. Rzut beretem mamy Drezno i Miśnię, a po czeskiej stronie (około 50km) Czeską Szwajcarię z największym łukiem skalnym w Europie.

 

Bastei, Saksonia

Bastei – Praktycznie

Bastei w weekendy cieszy się ogromnym zainteresowaniem, stąd jeśli planujecie tu wycieczkę, zalecamy wczesne przybycie. Wtedy jest szansa na znalezienie miejsca na parkingu, tuż obok hotelu (z 300m od mostu). Jeśli przyjedziecie później musicie się liczyć albo z kilometrowym spacerem, albo z dojazdem autobusem.

Wstęp na punkty widokowe i most jest bezpłatny, za wejście na teren ruin zamkowych trzeba już zapłacić kilka Euro.

Zdjęcia najpiękniejsze można zrobić z rana lub późnym wieczorem. Most jest z rana przez chwilę oświetlony przez wschodzące słońce. Wieczorem słońce zachodzi za mostem (patrząc z punktu widokowego Ferdinandstein).

Główne punkty widokowe są łatwo dostępne, z wózkiem dla dzieci można spokojnie się tu wybrać. Po ruinach zamku jednak nie pochodzicie z mniejszymi pociechami – schodów jest tam sporo.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Dreźnie

Jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie

saksonia

Saksonia, czyli skały, rzeka i zamki w jeden dzień