Chäserrugg Rosenboden – spacer z panoramą na 500 szczytów

Chaserrugg to takie brzydkie kaczątko – nie ma 3000 metrów, nie leży nad dużym jeziorem i nie jest osławionym ośrodkiem narciarskim. I jakoś nigdy nie było nam tu po drodze. Aż przytrafiło się przeziębienie i zamiast na morderczy szlak, chcieliśmy się wybrać na lekki, krótki spacerek po śniegu. 

Pasmo Churirsten tworzy dziewięć bliźniaczych szcytów: Chaserrugg, Hinderrugg, Schibenstoll, Zuestoll, Brisi, Frumsel, Selun, Wart is Scharen. Każdy z nich od południa opada pionową ścianą w kierunku długiego jeziora Walensee. Natomiast od strony północnej, szeroko schodzi w kierunku doliny i miasteczka Unterwasser. Każdy ma kształt rekiniej płetwy, a przejście z jednego na drugi jest niemalże niemożliwe.

Gdy stajemy na Chaserrugg (2260 m n.p.m.) mamy widok na 500 ośnieżonych oszczytów – od Austrii przez Lichtenstein po odległe czterotysieczniki na zachodzie. Pikanterii panoramie dodaje leżące ponad kilomter niżej jezioro. Dziś jest tu tłoczno – kolejka na szczyt jeździ bez przerwy wożąc ściśniętych jak sardynki w puszce narciarzy. W restauracji uwijają się kelnerki, a z kuchni dochodzi głośny charmider. Taras widokowy wypełniają czerwone leżaki, stoliki i ławy – o miejsce jest ciężko, więc nawet nie zwalniamy przechodząc obok. 

 

Chaserrugg

Nasz cel to płaskowyż Rosenboden i szlak biegnący po jego krawędziach. 3km i zaledwie 60m różnicy wysokości to niewymagająca trasa (choć raczki i kijki warto wziąć). Zachwycające widoki za to gwarantowane! Gdy tylko odchodzimy od restauracji, tłum rzednie i można niemalże samemu nacieszyć się widokami. 

Wyratrakowa trasa przebiega w bezpiecznej odległości od krawędzi. Na szczęście śniegu na grzbiecie jest tak mało, że można podejść bez obaw do granic przepaści. No, może nie aż tak blisko, bo gdzieniegdzie stoją słupki ostrzegające o zagrożeniu lawinowym.   

Chaserrugg, Switzerland
Chäserrugg - Rosenboden panorama trail

Przejście pętelki zajmuje nam około godziny. Na krótką wycieczkę na Hinderrugg nie mamy już jednak ochoty. Zresztą – wybraliśmy się tu po obiedzie, więc małe piwko i leżaczek są jak znalazł. 

 

Chäserrugg praktycznie

  • Parking w Unterwasser jest darmowy
  • Wjazd kolejką trwa około 20 min – kolejką szynową jedziemy około 10 min, potem gondolą kolejne 10 min.
  • Bilet na kolejkę w obie strony kosztuje 52 CHF, halb-tax daje zniżkę 50%.
  • Okolica to świetne miejsce na biegówki i rakiety śnieżne
  • Jeśli szukacie noclegów, to Unterwasser jest najlepszą lokalizacją
    link do Booking.com i hoteli w okolicy
  • To też dobre miejsce na bazę wypadową, z której można zwiedzić region Alpstein i zdobyć Santisa

 

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pico Areeiro

Pico Ruivo – najwyższy szczyt Madery szlakiem PR1

Fronalpstock, Stoos, Switzerland

Fronalpstock i Stoos – zimą na zachód słońca