Fronalpstock i Stoos – zimą na zachód słońca

Nie znalazłem jeszcze miejsca, gdzie zachody słońca wyglądają lepiej. Górskie szczyty i przestrzeń wypełniona taflą jeziora. Na Fronalpstock dostaniecie miejsca w pierwszym rzędzie i jeśli tylko kapryśna aktorka, jaką jest pogoda, okaże widzom choć trochę swoich talentów, możecie być pewni, iż spektakl stanie się niezapomnianym wrażeniem.

Podczas ostatniego roku fotografowałem w tym miejscu cztery razy. I za każdym razem nie mam dość – po prostu lubię tu wracać. Podejście ze Stoos nie jest trudne – ot dwie leniwe godziny i jesteście na szczycie. Jeśli się Wam spieszy – 1h 30min to realny i sprawdzony czas.

Tym razem wybraliśmy się z przyjaciółmi na popołudniowe (i nocne) rakiety śnieżne. Plan to zdobyć Fronalpstock, pstryknąć kilka zdjęć, zjeść coś na górze i zejść.

Wejść się udało, zejść też. Gorzej z jedzeniem – w restauracji na górze akurat tego dnia szykowali się do większej imprezy i punkt 16:00, wraz z wyłączeniem wyciągu, wyłączyła się też obsługa. “Nie i koniec”. No cóż… bywa i tak.

Nastroju jednak zbytnio nam to nie popsuło. A mi zdjęć już na pewno nie! Jak wygląda Jezioro Czterech Kantonów zimą? Zdjęcia poniżej!

Fronalpstock, Stoos, Switzerland
Fronalpstock, Stoos, Switzerland
Fronalpstock, Stoos, Switzerland

Nocny powrót z czołówkami i przy pełni księżyca był fantastyczną zabawą. Zostaliśmy z górami całkowicie sami. Zmrożony śnieg skrzypiał pod rakietami, a niebo rozświetlały pierwsze gwiazdy. Ach… aż chciałoby się tu zostać na dłużej! 

Fronalpstock, Stoos, Switzerland
Stoos

Stoos i Fronalpstock zimą – praktycznie dla fotografów

  • Parking przy dolnej stacji kolejki nie jest zbyt duży i jest do tego płatny. Po 13 w weekend znalezienie miejsca graniczy z cudem.
  • Kolejka jeździ co 15-30 min. Bilety w dwie strony kosztują 22 CHF (halb-tax obniża cenę o 50%)
  • W Stoos jest dużo hoteli i domów oferujących pokoje – na Booking.com znajdziecie ofertę
  • Najlepsze miejsce na nocleg to oczywiście Gipfelrestaurant Fronalpstock  – ale zastrzegam, trzeba pokój zaklepać ze sporym wyprzedzeniem. Cena nie jest mała, ale gwarantuje spektakularne widoki na zachód i wschód słońca. Upomnijcie się przy rezerwacji o Half-Board (kolację i śniadanie – warto!)
  • Jeśli planujecie wypad tylko na jeden wieczór, pamiętajcie – kolejka ze Stoos po zachodzie słońca jeździ tylko w piątki i soboty. Tu rozkład: https://stoos-muotatal.ch/en/train/stoos-railways/
  • Na samym szczycie jest kilka dobrych lokalizacji, porponuję przejść się tam zawczasu, by poznać okolicę i wybrać “swoje miejsce” na zachód. Wschody najlepiej wychodzą ze szczytu położonego na północ od hotelu.

 

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Chaserrugg, Switzerland

Chäserrugg Rosenboden – spacer z panoramą na 500 szczytów

Verzasca, Lavertezzo

Dwie doliny w Ticino: Verzasca i Maggia. Którą wybrać?