Fiesta w Montepulciano

Zaczęliśmy od spaceru uliczkami Cortony. Legendy głoszą, że jest miastem równie starym jak Troja. Widok na Lago Trasimeno (Jezioro Trazymeńskie), strome uliczki, surowa zabudowa zdobiona zielenią – słów kilka o Cortonie. Przyjemna, klimatyczna, wymagająca (stromizna).

Jednak tego dnia nasze serca skradło otoczone murami Montepulciano. W powietrzu unosiła się ekscytacja, wyczekiwanie, a zza zakrętów i z każdej z uliczek buchały różnorakie aromaty akurat przygotowywanych potraw. Co kilkadziesiąt metrów rozpalane były niemałe grille, zza uchylonych drzwi wyłaniały się place z ławkami i potężnymi garnkami z jedzeniem, wieszano tymczasowe menu. Wzdłuż ulic co kilka metrów rozstawione były pochodnie, powiewały flagi.

Okazało się, że każdego sierpnia w Montepulciano odbywa się wyścig z beczkami wina Bravìo delle Botti, które toczone są uliczkami miasta. W konkurach stają przedstawiciele każdej z ośmiu dzielnic.

mappa-contrade

Źródło: http://www.braviodellebotti.com/programma-delle-contrade-2014/

Spóźniliśmy się kilka dni na kibicowanie panom, którzy zamiast siąść przy pełnych beczkach trunku z lampkami wina postanowili je toczyć w dzikim szale przez całe miasto. Udało nam się za to trafić na procesję ze świecami zwaną Corteo dei ceri, która wiła się uliczkami miasta. Nocą (około 21:00), przy zgaszonych latarniach, zapalonych świecach i pochodniach, przeszywających dźwiękach wydobywających się spod rąk bębniarzy oddaliśmy się nasiąkaniu lokalną tradycją. I tak przechodzili obok nas wystrojeni przedstawiciele każdej z dzielnic, rycerze (również na koniach), bębniarze,  mistrzowie w żonglerce chorągwiami (Sbandieratori). Niesamowite przeżycie, cieszyliśmy się jak dzieci. Lokalni mieszkańcy na kilka godzin przez pochodem wystawiali krzesła na trasie pochodu, aby dzierżyć VIP’owskie miejsca. Tułaczka dobiegła końca na Piazza Grande, gdzie rozpoczęło się przedstawienie z udziałem tancerzy, bębniarzy, mistrzów w żonglerce chorągwiami. Warte zobaczenia.

Montepulciano jest tak urokliwym miastem, że nawet bez takich atrakcji jak festyny, targi, sezonowe uroczystości, potrafi wryć się w pamięć.

A tutaj uchwycił nas fotograf podczas wpatrywania się w próbę generalną przed wieczornym występem –> link.

Oficjalna strona fiesty na: fcb Bravio delle Botti, www Bravio delle Botti.

Nocleg: Badiaccia Camping Village www.badiaccia.com

Siena na oklep – czyli co zobaczyć, gdy nie ma Palio

Asyż i frustrujące tłumy na wschodnim wybrzeżu