Obiektywy szerokokątne do fotografii krajobrazowej dla Sony a7, a7s, a7r i a9

Więc chcemy wybrać się w plener i pofocić nieco otoczającą nas przyrodę, malownicze krajobrazy, piekną linię brzegowoą lub ośnieżone szczyty górskie. Apart mamy (czyli coś z Sony a7, a7r, a7s lub a9), tylko brakuje nam szkła do tej zabawy. Zatem który obiektyw do krajobrazu wybrać? I co w ogóle jest na rynku?

Z rodziny obiektywów Sony wybór mamy raczej skromny. Są tu trzy natywne obiektywy FE oraz jedyne szerokokątne obietywy typu zoom:

 • Sony FE 12-24 f/4 G
 • Sony FE 16-35 f/4
 • Sony FE 16-35 f/2.8 GM – chyba najlepsze obecnie na rynku szkło tego typu

Inni producenci dostarczają jednak obiektywy, które spełnią wymagania dosłownie każdego. Mamy na rynku (wszystkie stałoogniskowe):

 • Zeiss Batis 18mm f/2.8
 • Zeiss Batis 25mm f/2.0
 • Voigtlander 10mm f/5.6 Hyper-Wide-Heliar
 • Voigtlander 12mm f/5.6 Ultra Wide-Heliar Aspherical III
 • Voigtlander 15mm f/4.5 Super-Wide-Heliar
 • SIGMA 14mm F1.8 Art 
 • SIGMA 14-24 F2.8 Art
 • SIGMA 20mm F1.4 Art 
 • Venus Optics Laowa 12mm f/2.8 Zero-D
 • Venus Optics Laowa 15mm f/2 FE Zero-D
 • Samyang AF 14 mm f/2.8 ED AS IF UMC
 • Samyang 14mm f/2.8 ED AS IF UMC
 • Samyang 14mm f/2.4 Premium
 • Tamron 17-28 f/2.8 Di III

 


Sony FE 12-24mm F4 G

sony fe 12-24mm

Cena: 7188 zł

Ultra-szeroki obiektyw zmiennoogniskowy do pełnoekranowych aparatów Sony z mocowaniem lustrzanym FE. Ma stałą przysłonę f/4. Wyrafinowana konstrukcja optyczna zawiera asferyczne i niskodyspersyjne elementy szklane, aby kontrolować zarówno aberracje sferyczne, jak i chromatyczne, co poprawia ostrość i przejrzystość. Wykonany jest z trochę tandetnego plastiku, ale konstrukcja optyczna jest genialna.

Powłoka Nano AR została również zastosowana do poszczególnych elementów, aby zmniejszyć odbicia powierzchni, odblaski i efekt zjawy, zapewniając większy kontrast i wierność kolorów podczas pracy w jasnych, podświetlanych sytuacjach. Jak na tak szeroki kąt jest to obiekty piekielnie ostry. Jego jedynym minusem jest brak gwintu pod filtry. Co prawda pojawiły się już systemy filtrów nakładanych na obudowę obiektywu, jednak jest to rozwiązanie wyjątkowo nieporęczne. To obiektyw dla osób szukających kreatywności w krajobrazie.

Aktualna cena w ceneo.pl lub amazon.de i na cyfrowe.pl

 

Alpstein_ebenalp_DSC00585

Alpstein, Schafler, Ebenalp

Sony 12-24 f4 G na Sony a7ii podczas hikingu w Alpstein, Szwajcaria.


 

Sony FE 16-35 mm f / 4 ZA OSS 

sony fe 16-35mm

Cena: 5585 zł

To obiektyw, z którym rzadko się rozstaję. Szerokokątny obiektyw zmiennoogniskowy o stałej przysłony f/4, przeznaczony do aparatów E-mount z pełną klatką. To podstawowy obiektyw używany do wnętrz i fotografii krajobrazowej. Dla mnie jest to szkło, z którym spędzam 80% czasu. Nieco ostrzejszy od Sony 12-24 F4, posiada gwint pod filtry.  Obiektyw ten posiada okrągłą przysłonę, która dzięki zakrzywionym ostrzom utrzymuje przysłonę prawie idealnie okrągłą od ustawienia szeroko otwartego do zamkniętego w celu uzyskania gładszych, bardziej naturalnych rozjaśnień.

Aktualna cena w cyfrowe.plceneo.pl lub amazon.de

 

Sony FE 16-35 f/4 na Sony a7ii


 

Sony FE 16-35mm F2,8 GM 

sony fe 16-35 gm

Cena: 10399 zł

Na chwilę obecną jest to najostrzejszy zoom szerokokątny według testów DxO Mark. Szerokokątny zoom o stałej przysłonie F/2,8 jest idealny do fotografii krajobrazowej, gdy światło po zachodzie słońca jest już znikome.

Konstrukcja optyczna zawiera dwa elementy o bardzo niskiej dyspersji w celu zmniejszenia aberracji chromatycznych wraz z dwoma elementami XA i trzema elementami asferycznymi, które znacząco kontrolują aberracje sferyczne, zapewniając wysoki stopień ostrości i wyrazistości obrazu. 

Aktualna cena w cyfrowe.plceneo.pl lub amazon.de

 

 

Szerokokątne obiektywy do Sony E – inni producenci

Urokiem systemu Sony jest to, że istnieje dziś wielu mniejszych i większych producentów oferujących szkła o różnej jakości. Najwyższa półka to Zeiss Batis i sigma Art, ale zaraz za nimi stoi Voigtlander, Venus Laowa i Samyang – oferujący chyba najlepszą cenę w stosunku do jakości.

Zeiss Batis 18mm f/2.8

zeiss batis 18 mm

Cena: 6249 zł

Batis 18mm f/2.8 doskonale nadaje się do wnętrz, architektury i astrofotografii, łącząc niezwykle szeroki kąt widzenia 99°. Z jednej strony jest to szkło z nieco wąskim kątem, z drugiej strony jeden z najprzyjemniejszych w użyciu obiektywów do Sony. Pięknie wykonany, lekki, mały, oddający idealnie kolory, ostry. Fora huczą od peanów na temat kolorów i „zeiss effect”. Coś w tym szkle jest magicznego. 

Aktualna cena w ceneo.pl lub amazon.de

 


Voigtlander 10mm f/5.6 Hyper-Wide-Heliar 

Voigtlander Heliar-Hyper Wide 10mm f:5.6 Aspherical Lens for Sony E

Cena: 4999 zł

Najszerszy obiektyw pełnoklatkowy, jaki kiedykolwiek wyprodukowano. Kąt widzenia wynosi 130 stopni. Posiada elektroniczne styki do informacji EXIF. Brak możliwości przymocowania filtrów raczej nikogo nie powinien odstraszać. Ale kilka innych wad już tak: bardzo słaba rozdzielczość obrazu na brzegach kadru, duża aberracja chromatyczna występująca w całym zakresie przysłon, spore rozmycie obrazu. Na plus są za to stopniowy lub bezdźwięczny pierścień przysłony, ponadprzeciętna rozdzielczość obrazu w centrum kadru w całym zakresie przysłon, kontrastowość i kolorystyka zdjęć.

Aktualna cena w ceneo.pl lub amazon.de

 


Voigtlander 12mm  f/5.6 Ultra Wide-Heliar Aspherical III

Voigtlander Ultra Wide-Heliar 12mm f:5.6 Aspherical III Lens for Sony E

Cena: 3599 zł

Obiektyw o kącie widzenia 121 stopni. Posiada elektroniczne styki do informacji EXIF. Jest niezwykle ostry, często porównuje się go z osławionym Nikkorem 13/5.6, od którego również jest ostrzejszy. Pozwala na stosowanie i filtrów o średnicy 67 mm. Jak przystało na renomowanego producenta wysokiej jakości optykę umieszczono w ponadprzeciętnie wytrzymałej obudowie! Obiektyw został wyposażony w system Selective Aperture Control System: podczas fotografowania regulacja przysłony odbywa się stopniowo, natomiast w trakcie filmowania przysłona działa w sposób bezstopniowy.

Aktualna cena w ceneo.pl

 


Voigtlander 15mm f/4.5 Super-Wide-Heliar 

Voigtlander Super Wide-Heliar 15mm f:4.5

Cena: 3699 zł

Kąt widzenia 110 stopni. Ogniskowa 15 mm sprawia, że jest to idealny obiektyw do zdjęć krajobrazowych, architektury oraz nocnego nieba. Minimalna odległość ogniskowania wynosi 30 cm. System Selective Aperture Control zapewnia precyzyjną współpracę z aparatami cyfrowymi posiadającymi funkcję filmowania: podczas fotografowania regulacja przysłony odbywa się stopniowo, natomiast w trakcie filmowania przysłona działa w sposób bezstopniowy.

Aktualna cena w ceneo.pl lub amazon.de

 


SIGMA 14mm F1.8 DG HSM Art

Sigma 14mm f:1.8 DG HSM Art Lens for Sony E

Cena: 6490 zł

Szybki i szeroki, ten wyjątkowy obiektyw stałoogniskowy zaprojektowano do tworzenia zdjęć architektury i krajobrazu. Osoby parające się zdjęciami architektury ucieszy fakt, iż niniejszy obiektyw jest prawie pozbawiony zniekształceń geometrycznych (dystorsji). Oznacza to, że linie proste będą proste również na zdjęciu. Przysłona f/1.8 sprawia, że jest to idealne szkło do fotografii nocnej. Alyn Wallece napisał bardzo szczegółową recenzję tego szkła pod kątem astrofotografii (wersja na Canona).

Aktualna cena na ceneo.pl i w cyfrowe.pl

 


Sigma Art 14-24mm f/2.8

sigma-14-24mm-f2.8-sony-fe

Cena: 6490 zł

Zaletą tego obiektywu jest jego uniwersalność. Ot niewielki zoom, który sprawdzi się w przypadku fotografii krajobrazowej zarówno w dzień, jak i w nocy. Przysłona f/2.8 pozwoli z powodzeniem zapolować na Drogę Mleczną, a 14mm zapewnia wystarczająco szeroki kąt, by objąć ogromną część nieba i zawrzeć w kompozycji jeszcze nieco pierwszego planu. 

Aktualna cena w cyfrowe.pl i na ceneo.pl

 


SIGMA 20mm F1.4 DG HSM Art do Sony E 

Sigma 20mm f:1.4 DG HSM Art Lens for Sony E

Cena: 3619 zł

Sigma A 20 mm f/1.4 DG HSM znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie fotograf chce objąć szeroki plan. Może to być na przykład fotografia pomieszczeń lub nocnego nieba. Ogniskowa 20 mm jest również chętnie wybierana do tzw. „streetu”. Bardzo mała dystorsja.

Aktualna cena na ceneo.pl i w cyfrowe.pl

 


Venus Optics Laowa 12mm f/2.8 Zero-D do Sony E

Venus Optics LAOWA 12 mm f:2.8

Cena: 3999 zł

Ten super szerokokątny obiektyw o przysłonie f/2.8  jest doskonałym szkłem do zdjęć astrofotograficznych, zwłaszcza Drogi Mlecznej. Na plus: bardzo dobra jakość obrazu w centrum kadru, znikoma podłużna aberracja chromatyczna, rozsądnie korygowana poprzeczna aberracja chromatyczna, brak problemów z aberracją sferyczną. Wady: słaba jakość obrazu na brzegu kadru dla okolic maksymalnego otworu względnego i przeogromne winietowanie.

 


Venus Optics Laowa 15mm f/2 FE Zero-D do Sony E

Venus Optics Laowa 15mm f:2 FE LensCena: 3999 zł

Kąt widzenia sięgający 110 stopni sprawia, że obiektyw znakomicie sprawdzi się w fotografii architektonicznej, krajobrazowej, podróżniczej czy astrofotografii. Minimalna odległość ogniskowania wynosi 15 cm. Dodatkowo przednią soczewkę zaopatrzono w gwint, który daje możliwość montowania filtrów fotograficznych o średnicy 72 mm. Takie rozwiązanie w szczególności może przypaść do gustu fotografom krajobrazowym.

 


Samyang AF 14 mm f/2.8 ED AS IF UMC

Samyang AF 14mm f:2.8 FE LensCena: 2660 zł

Budżetowy obiektyw szerokokątny obiektyw z AF. Światło 2.8 pozwala na zabawę w astrofotografię. Nie jest to oczywiście najostrzejszy z wymienionych tu obiektywów, ale cena mówi sama za siebie.

Aktualna cena na ceneo.pl i w cyfrowe.pl

 


Samyang/Rokinon 14mm f/2.8 ED AS IF UMC

Samyang 14mm f:2.8 ED AS IF UMC Lens for Sony E MountCena: 1320 zł

To drugi obiektyw do Sony a7ii, jaki kupiłem. Służył mi wiernie w przygodach z fotografią krajobrazową i przy próbach astrofotografii drogi mlecznej. Nie jest to szkło super ostre, co widać zwłaszcza w krawędzi kadru. Do tego ma olbrzymie problemy z aberracją chromatyczną. W centrum kadru jest jednak zaskakująco ostry. Zważywszy no to, że kosztuje kilkukrotnie mniej niż szkła innych producentów, jest na prawdę warty uwagi. Zwłaszcza, jeśli chcecie się tylko pobawić!

Aktualna cena na ceneo.pl i w cyfrowe.pl

 


Samyang 14mm f/2.4 Premium

samyang 14mm f2.4 premium

Cena: 3576 zł

Ten obiektyw to dla mnie zagadka. Nie testowałem i nawet nie wiem, czego się spodziewać. Po pierwszych recenzjach z końca 2019 roku można wnioskować, że jest to wyzwanie rzucone Sigmie. Cenowo Samyang plasuje się jak zwykle na niższej półce, choć ponoć jakością zaczyna grozić bardziej dojrzałym markom.

Aktualna cena na ceneo.pl i w cyfrowe.pl

 


Tamron 17-28 f/2.8 Di

tamron 17-28mm

Cena: 4399zł 

Obiektyw ten zdobył nagrodę EISA 2019/2020 jako najlepsze szkło szerokokątne. I faktycznie, jeśli pominąć nieco dziwny zakres ogniskowych jest to przyzwoite szkło: ostre i jasne. Ciekawy kompromis i dobrze wypozycjonowany cenowo produkt.

Aktualna cena na ceneo.pl i w cyfrowe.pl

 


 

Grosser Mythen Trail - Schwyz
Dolomity, Cinque Torri

Samyang 14mm f/2.8 UMC Aspherical na Sony a7 ii

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verzasca, Lavertezzo

Dwie doliny w Ticino: Verzasca i Maggia. Którą wybrać?

Eiger, Monoch, Jungfrau

Alpy Szwajcarskie i hiking – co musisz wiedzieć zanim ruszysz na pieszą wycieczkę