Lublana – mała stolica Słowenii

Urokliwa stolica Słowenii zaskoczyła nas swym powściągliwym rozmachem. Początkowo mikroskopijna wielkość miasta okazała się być szyta na miarę. Czego oczekiwać po stolicy z 250 tys. mieszkańców oraz o gęstości zaludnienia około 900 osób/km2?

Zapoznawczy wieczór z Lublaną nie wypadł najlepiej. Kapryśna pogoda, trzy nieudane podejścia do polecanej restauracji i niesmaczna kolacja w Paninoteka gostinstvo. Całe szczęście później było już tylko lepiej.

Stritarjeva ulica, Lublana, Slovenia
Tromostovje, Potrójny most, Lublana, Slovenia
Lublana, Slovenia
Lublana, Slovenia
Lublana, Slovenia
Lublana, Slovenia

Następny dzień rozpoczęliśmy od miłego spaceru po miejskim targu (Open-Air Market), na którym zjedliśmy śniadanie. Wzdłuż rzeki usytuowane są kawiarnie oraz hale z owocami morza i mięsem. Świetne miejsce do zatrzymania na kawę, ciastko czy drobne przekąski.

Open air market, Lublana, Slovenia
Mały targ rybny, Lublana, Slovenia

Niesamowite wrażenie wywarły na nas mosty w centrum Lublany, które nie tylko cieszyły się oryginalnością pod względem materiałów składowych (most ze szklaną nawierzchnią), oświetlenia, przepustowości (potrójny most) czy rzeźb (Dragon Bridge). Na moście Cevljarski (Cobbler’s Bridgr) co chwilę pojawiali się a to tancerze, a to piosenkarze, a to wirtuozi gry na wiolonczeli.

Lublana, Slovenia
Lublana, Slovenia
Lublana
Lublana

Na obiad wjechaliśmy kolejką na zamek, który usytuowany jest na wzgórzu w centrum. Wyśmienita polędwica z serem, rozmarynem i orzechami oraz okoń z groszkiem i polewą cytrynową w Gostlinie na Gradu (nagradu.si) sprawiły, że będziemy jeszcze długo wychwalać to miejsce. Z zamku rozprzestrzenia się panorama na całe miasto. Atrakcją są również galerie sztuki oraz możliwość zwiedzania komnat i wież.

Gostlina na Gradu, Lublana, Slovenia
Grad, zamek, Lublana, Slovenia
Lublana, Slovenia, sunset
Lublana, Slovenia
Lublana, Slovenia

Warta polecenia jest również kawiarnia Cacao (cacao.si). Dwa udane podejścia: mascarpone z owocami i mus czekoladowy oraz ciasto na bazie nerkowca z jagodową masą i czekoladowa tarta na orzechach. Pyszne. Oferują również lody, na które się nie skusiliśmy wyłącznie z powodu ograniczeń przepustowości układu pokarmowego.

Cacao, Lublana, Slovenia
Lublana, Slovenia

Skusiliśmy się również na ichniejszy przysmak zwany struklji. Testowaliśmy tę przekąskę w wersji: zawijanej roladki z ciasta podobnego do ciasta na pierogi, nadziewanej serem i rozmarynem, posypanej cynamonem.

Lublana, Slovenia
Lublana, Slovenia
Lublana, Slovenia

Lublana jest malutka, więc nie bójcie się rezerwować miejsc w hotleach położonych poza ścisłym centrum. My zatrzymaliśmy się na przedmieściach w hostelu – do centrum 20min piechotą było.

2 komentarze

  1. 15 kwietnia 2016 at 01:22

    :)

  2. 9 kwietnia 2017 at 13:58

    Mała ale piękna

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Jaskinie Szkocjańskie, Škocjan Caves, Slovenia

Jaskinie Szkocjańskie, czyli duże wrażenie robią duże rzeczy

piran, slovenia

Piran z oddali