Obersee w kantonie Glarus – urocze jezioro, którego nie znajdziecie w przewodnikach

Małe, górskie jeziora, schowane między graniami głęboko w dolinach, to jeden z sekretów Szwajcarii pilnie strzeżony przed turystami. Nie ma ich w przewodnikach, nie mówi się o nich zbyt głośno. To takie lokalne skarby – perełki znane tylko „tubylcom” i lokalnym krowom. Do czasu, aż jakiś fotoamator nie wypatrzy miejscówki na mapie i nie zapragnie się tam udać. I tak właśnie buszując po mapach trafiłem na Obersee i na przekór wszystkim z Glarus – podzielę się tą alpejską perełką z Wami!

Oberse, Näfels, Glarus
Obersee, Näfels, Glarus
Oberse, Näfels, Glarus

Jeziorko, jak jeziorko można by rzec. Ot jedno z wielu… no właśnie nie. To jest po prostu wybitnie urocze i malownicze – otaczają je pastwiska i lasy. Leży w głębokiej i płaskiej dolinie  pomiędzy dwoma większymi i bardziej znanymi jeziorami: przypominającym norweski fjord Klöntalersee i mocno przereklamowanym Wägitalersee. 

Näfels

Zachwyca tu pocztówkowy szczyt Brünnelistock (niewysoki, jak na Szwajcarię, bo tylko 2133 m n.p.m.) odbijający się w spokojnej tafli wody, malownicze polany i okoliczne szczyty.

Lekkie trasy spacerowe i sporo miejsc na piknik sprawiają, że jest to idealne miejsce na chillout lub wypad rodzinny.  Dla bardziej ambitnych – są tu też konkretne trasy hikingowe – do wspomnianych dwóch jezior na północ i połudie. Jest to też (prawdopodobnie) raj dla wędkarzy, gdyż ilość osób okupująych brzeg jest niespotykana jak na Szwajcarię.

Obersee, Näfels, Glarus

My wybraliśmy się tu kilkakrotnie, albo na piknik, albo na hiking. Z tras przede wszystkim polecić możemy wyprawę do Sulz (zachód) i powrót północną lub połduniową stroną doliny. 

Obersee, Switzerland
Oberse, Näfels, Glarus

Obersee, kanton Glarus – Praktycznie

  1. Jest jedno „ale” – dotrzeć tu można autem – trzeba jednak to zrobić albo wcześnie rano, albo późnym popołudniem. Droga jest tu bardzo wąska i kręta a zatoczek jak na lekarstwo. Po 11:00 robią się niemiłosierne zatory, gdy kilka aut jadących z góry próbuje się minąć z autami wjeżdżającymi. Nie ma na taki ruch miejsca tu. Dlatego uprzedzamy – wstańcie rano, zostańcie do późna. Drogę prowadzącą do jeziora łatwo przegapić, dlatego jadąc przez Näfels (Glarus) bądźcie czujni!
  2. Na miejscu nie można biwakować – wszędzie rozstawione są znaki zakazu… ale… jest tu mały kemping położony kawałek za jeziorem – więcej informacji tutaj.
  3. Nad samym jeziorem znajduje się też fajny Berghotel Obersee – serwujący smażone ryby z jeziora! Wyśmienite!
  4. Zakaz latania dronami! Cała okolica to rezerwat przyrody.

 

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Widok na Alpy Berneńskie

Reichenbachtal – magiczna dolina gdzie turystów nie uświadczysz

Gornergrat i Matterhorn - Zermatt

Zermatt – w hikingowym raju na pięć dni