Do restauracji na klifie, czyli hiking, Ascher i Ebenalp

Z dołu, zza chmur, rozległ się cichym echem gwizdek ruszającego pociągu. Gdzieś sześćset metrów niżej, z niewidocznego zza białej kloaki Wasserauen. Ostatni łyk zimnego piwa. Spojrzenie w górę na pionowy klif wiszący złowrogo i niepewnie nad drewnianą chatą. Siedzi się dobrze, ale trzeba ruszać dalej. Na szczyt już blisko.

wasserauen (24)

Pociągiem z Gossau docieramy  do Wasserauen, małej miejscowości w regionie Appenzell. Tu zaczyna się nasza trasa. Cel to restauracja Äscher i płaski szczyt Ebenalp. Pogoda, jak widać na zdjęciach, niezbyt nas rozpieszcza. Jest ciepło, mgliście i bardzo wilgotno. O oglądaniu szczytu Säntis możemy zapomnieć, właściwie to dobrze, że cokolwiek widać. I na szczęście nie pada!

Szlak nie pozwala na rozgrzewkę i oswajanie się z podejściem. Od razu rzuca nas na pnące się, dwukilometrowe podejście. A po nim – wypłaszcza się niemal całkowicie. Z wąskiej, stromej kamienistej ścieżki trafiamy, jak to w Szwajcarii, na pastwiska, akurat między krowy i kozy.

Zza kolejnego zakrętu wyłania się Seealpsee – malownicze jezioro wypełniające niemal całkowicie dolinę. I choć chmury równo ucinają krajobraz do połowy, chowając przed nami szczyty, to i tak miejsce to robi wrażenie.

Dotarliście tu w słoneczny, letni dzień? Tego na pewno Wam pozazdrościmy! 

wasserauen (37)

Po okrążeniu jeziora odbijamy na lewo, pod górę. Tu zaczyna się drugie strome podejście po wąskiej i krętej ścieżce. Szlak miejscami wiedzie niemal nad pionową skałą. Mało kto tędy wchodzi. Większość z mijających nas osób wjechała na górę kolejką i definitywnie nie jest przygotowana na wymagające zejście. Trampki tu się po prostu nie sprawdzają.

wasserauen (40)

Wreszcie przed nami, a właściwie przed naszymi nosami, wyłania się zza mgły pionowa skała klifu. Dotarliśmy na rozstaje, a stąd do restauracji-schroniska już tylko 50m.

Czas na zasłużoną przerwę, coś na ząb i zgaszenie pragnienia. Siadamy na zewnątrz. Kelnerki uwijają się jak w ukropie, gości jest raczej sporo – z 40 osób. Przed nami nie widać nic, tylko płot i białą, nieprzeniknioną ścianę chmury. Nad głowami za to mamy wiszącą ścianę Ebenalp. Wraz z drewnianym dachem restauracji całość wygląda wręcz groteskowo.

Ascher - Wasserauen - Ebenalp
Rösti - Ascher
Ascher - Wasserauen - Ebenalp

Rösti to placki ziemniaczane robione z z podgotowanych, grubo startych ziemniaków. Przyrządza się je ze stopionym serem na wierzchu, kiełbasą lub jajkiem. Raczej rozmiarów patelni niż naszych placków.  Rösti szwajcarska potrawa narodowa. Tu za tę sporą i smaczną porcję zaplacić trzeba 20 CHF. Boczek na zimno smaczny, acz nieporywający.

Ascher - wasserauen

Na szczyt wchodzi się z tej strony najpierw wiszącym nad przepaścią balkonem a potem – przez jaskinie. W jednej z pieczar nawet zorganizowano kapliczkę, a w drugiej – magazyn.

na Ebenalp
wasserauen (7)
wasserauen (9)
wasserauen (8)
wasserauen (11)

Szczyt zdobyty. Satysfakcja jest. Widoków za to nie ma wcale. Słychać tylko jeżdżącą kolejkę i dzwonki krów. No cóż… tyle z satysfakcji. Trzeba wracać.

wasserauen (16)

Cała wyprawa z godzinną przerwą i postojami na zdjęcia zajęła nam 5h i 45min. Trasa miała 12,5km i około 850m przewyższenia.

wasserauen

Zasłużone piwko w oczekiwaniu na pociąg.

I w pociągu.

wasserauen (26)

A photo posted by Asia and Maciek (@onedaystop) on

A photo posted by Asia and Maciek (@onedaystop) on

Praktyczne informacje

  • Do Wasserauen można dostać się pociągiem z Gossau, co polecamy. Sama trasa pociągu przez Appenzell jest niesamowicie urokliwa i pełna widoków. Pociągi kursują co 30 min w weekend (rozkład na SBB).
  • Warto zaopatrzyć się w aplikację SwitzerlandMobility i ściągnąć mapę wcześniej w dużym powiększeniu.
  • Na Ebenalp można wjechać kolejką linową
  • Trasę wybraliśmy na podstawie opisu z MySwitzerland
  • W Wasserauen jest spory parking, więc nie ma problemów z zostawieniem auta.
  • O sklep tu ciężko.
Szlak na Ebenalp

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Eggishorn lodowiec, Szwajcaria

Przejażdżka na lodowiec – czyli szwajcarskie serpentyny i Eggishorn

Il Spir - Ren - Ruinaulta

W pogoni za najwolniejszym ekspresem Europy