Rudawy Janowickie na szybki spacer niebieskim szlakiem

Dwie bliźniacze górki oglądane ze Śnieżki, gdzieś tam na północy to Duży Sokolik i Krzyżna Góra – tworzące północno-zachodnią granicę Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Są to też najbardziej wyróżniające się wzniesienia w okolicy. Obok nich przebiega skromne pasmo – Rudawy Janowickie, które z Karkonoszami konkurować nie mogą. Mimo to, mają kilka ciekawych szlaków i atrakcji – w sam raz na niedzielny spacer poza Wrocławiem.

rudawy janowickie - na szlaku

Odkrywanie Rudaw Janowickich zaczynamy w Strużnicy i celowo omijamy Sokolik i Krzyżną Górę. Te dwa szczyty zostawiamy  na wschód i zachód słońca oraz okres bardziej malowniczy (zimowa biel lub wiosenna zieleń). Dziś interesują nas przeróżne formacje skalne skryte gdzieś za koronami drzew.

Ze Strużnicy ruszamy szlakiem żółtym i od razu się gubimy, gdyż na rozdrożu przy parkingu nie ma widocznych oznaczeń. Małe kółko i mapa turystyczna na telefonie pozwalają na szybki powrót na właściwą trasę. A trasa widzie tu nawet stromo w górę. Niestety w lesie prowadzona jest bardzo intensywna wycinka drzew. Używany przy tym ciężki sprzęt z udeptanego szlaku zrobił prawdziwe bagno. Odcinek żółty prowadzący do szlaku niebieskiego pokonać trzeba albo w błocie albo idąc po ściółce. Szkoda, pewnie nikt tego nie przywróci do porządku przed nadejściem wiosny.

żółty szlak
Rudawy Janowickie - Starościńskie Skały

Starościńskie Skały

Niebieski odcinek prowadzi nas pod Starościńskie Skały – małe skalne miasto na szczycie granitowego olbrzyma ukrytego między drzewami. Niegdyś skał bronił posąg lwa, postawionego na życzenie lub zachciankę Marii Anny – księżnej na pobliskim zamku w Karpnikach. Tak jak po księżniczkach śladu już nie ma, tak i lew nie uchował się cały – ponoć „uciekł” gdzieś pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku. Ze skał roztacza się fantastyczny widok na Karkonosze (Karkonosze zimą), Kotlinę Jeleniogórską i Góry Kaczawskie.

Rudawy Janowickie - Starościńskie Skały
Rudawy Janowickie - widok na Góry Sokole
Punkt widkowy - Rudawy Janowickie
Skalne miasto - Rudawy Janowickie
cień

Nasze dalsze kroki wiodą przez las. Tu szlak jeszcze przykryty jest trzydziestocentymetrową warstwą śniegu, a z drzew kapie topniejąca w oczach resztka zimy. Po 300m wychodzimy spomiędzy drzew na szutrową drogę. Kilka minut później  trafiamy do najciekawszej formacji w Rudawach Janowickich – przed nami piętrzy się Skalny Most.

Skalny Most

Skalny Most – ma ponad 20m wysokości, a zawieszone na jego szczycie skały (z małym drzewkiem) wydają się być bardziej dziełem dowcipnego szaleńca niż natury. Ot jakaś dziwna siła włożyła kamienie w skalną rozpadlinę i posadziła na nich sosnę. By abstrakcji było więcej Skalny Most (i pobliska Skała Piec) wykazują lekkie promieniowanie radioaktywne.  

Skalny Most
Skalny Most - Rudawy Janowickie

Rudawy Janowickie – informacje praktyczne

Dojazd autem z Wrocławia do Strużnicy zajmuje niecałe 2h
Pociągiem TLK bez przesiadek dojedziemy z Wrocławia do Janowic Wilekich w 2h
Informacja turystyczna: www.rudawyjanowickie.pl
Schronisko: Szwajcarka

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Śnieżka z Vrbatowej Boudy

Karkonosze od czeskiej strony – pod Łabskim Szczytem zimą

Śnieżka zimą

Śnieżka zimą – wiatr, lód i piękne widoki