Skały i plaże – północna część Malty

Trzeci dzień naszego pobytu wypadł w Wielki Piątek – to w ten dzień świąt Maltańczycy wieczorem urządzają spektakularne procesje jednoczące całe wioski i miasteczka. Jest to też dzień ścisłego postu, dlatego w tradycyjnej piekarni nie dostaniemy nawet małego ciasteczka. Próba kupienie jednego, małego jabłecznika zakończyła się szczerym uśmiechem sprzedawcy i ciepłym, troskliwym zwrotem „No sweets today”.

śniadanie na malcie

Ale to dopiero było wieczorem, a do 17:00, gdy procesje ruszają z kościołów przez miasta, mieliśmy sporo czasu. Cel na piątek – północne wybrzeże Malty. Od Bugibby, przez Zatokę Św. Pawła, Złotą Zatokę i Półwysep Marfa. Całe północne wybrzeże to poszarpane klify miedzy którymi gdzieniegdzie znajdują się małe, kuszące turystów plaże. Widoki ze skał na morze mieniące się raz błękitem, raz granatem zachwycał. Tu wiosna zawitała już na dobre – zbocza porastają kwitnące krzewy a w miejscach osłoniętych od wiatru można się wygrzewać do woli.

Malta
Opuszczona flaga w Wielki Piątek
Golden Bay, Malta
Golden Bay, Malta

Największe wrażenie robią dwie zatoki z pięknymi plażami, oznaczone na mapie jako „Golden Bay” i „Gnejna Bay”. Mellieha Bay to tak na prawdę ostatnia ładna plaża leżąca na północy. Półwysep Marfa (najdalej wysunięty fragment na północ) nie urzeka za grosz, wręcz odstrasza i nie był wart poświęcenia mu tyle czasu (choć przewodniki mówiły coś innego).

Golden i Gnejna Bay na Malcie

Golden Bay, Malta
Malta
Golden Bay, Malta
Malta
Golden Bay
Golden Bay, Malta
Malta
DSC04952 (Copy)
Malta

Z ciekawszych atrakcji, na które tu można natrafić to Popeye Village – mała kiczowata i kolorowa wioska drewnianych domków przycupniętych na zboczu zatoki. Widok z góry u każdego chyba wywołuje uśmiech. Kasa z biletami i cena… no cóż tyle z krótkiej radości. Zostawmy to zdesperowanym rodzicom z małymi dziećmi.

Popeye Village, Malta
Popeye Village, Malta
Parish Church of Mellieha

Plaże w północnej części wyspy nie są już tak spektakularne i malownicze. Raczej dominuje wokół nich monotonny krajobraz z dużą ilością parkingów lub kwadratowych bloków.  Dziś mniej bogobojni Maltańczycy urządzali plażowe pikniki.

Għadira, Malta
Mapa wycieczki

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Malta

Ryby, tajemnicze ruiny i morze

Wielki Piątek na Malcie – Procesja w Rabat