Zagrzeb na pożegnanie Chorwacji

Zagrzeb zwiedzamy tylko powierzchownie poświęcając mu zaledwie 3,5h. To wystarczy, by przejść się po głównych obiektach architektury i atrakcjach. Niestety, kilka godzin to zdecydowanie za mało, by poczuć klimat miasta, atmosferę panującą na ulicach czy wtopienie się w tłum zagrzebian przesiadujących w kawiarniach.

W Zagrzebiu najpierw uderza nas typowa socrealistyczna zabudowa, znana doskonale z wrocławskich blokowisk. Płyta i beton. I nic więcej. Miejski krajobraz zmienia się natomiast całkowicie po minięciu linii kolejowej i Dworca Głównego (Glavni Kolodor). Tu zaczyna się Dolni Grad a wraz z nim dobrze rozplanowana dzielnica wysokich austro-węgierskich kamienic z parkami i placami. Szykowne sklepy, hotele i niezliczone kawiarnie ciągną się po Trg Jospina Jelacica  – główny plac miasta.

Stąd w górę schodami dociera się do Górnego Miasta, na Kaptol, katedrę i dzielnicę rządową. To bardziej chaotyczna i zdecydowanie starsza część miasta, której główne ulice biegną z południa na północ.

Trg Bana Josipa Jelacica, Zagrzeb, Chorwacja
Zagrzeb, Chorwacja
Zagrzeb, Chorwacja

Parkujemy w centrum Dolnego Miasta (Dolnji Grad), na parkingu domu handlowego, by nie tracić czasu na chodzenie po obrzeżach. Udajemy się na główny plac. Stąd droga prowadzi nas pod katedrę i zygzakami na Gornji Grad.

Postać bana Josipa Jelačića to symbol niepodległości Chorwacji i to pewnie dlatego władze komunistyczne po II wojnie światowej posąg ukryły w magazynie galerii Gliptoteka. Jednak podczas zamieszek i wystąpień przeciwko rządowi w 1990 roku posąg powrócił na swoje miejsce. Najpierw w postaci drewnianego konia ustawionego przez aktywistów, a później w całej swojej okazałości. Władza zarzekała się, iż powrót pomnika to akt w kierunku demokracji. Ciekawostką jest, że pierwotnie szabla bana skierowana w Budapeszt dziś wskazuje raczej neutralny kierunek.

Josip Jalecic, Zagrzeb, Chorwacja
Katedra, Zagrzeb, Chorwacja
Zagrzeb, Chorwacja
Zagrzeb, Chorwacja
Katedra, Zagrzeb, Chorwacja

Przechodzimy przez malutki Trg Svetog Marka z małym kościółkiem tego samego świętego. Dach jest najbardziej charakterystyczny w całym Zagrzebiu. Stąd schodzimy znów na Dolnji Grad i spacerujemy chwilę po parku, by na koniec skusić się na lody i słodkości.

Zagrzeb, Chorwacja
Zagrzeb, Chorwacja
Zagrzeb, Chorwacja
Zagrzeb, Chorwacja
Zagrzeb, Chorwacja
Zagrzeb, Chorwacja
Zagrzeb, Chorwacja

Slasticarnica Zagreb pod adresem Masarykova ul. 4 to cukiernia, gdzie można zjeść absolutnie wyśmienite słodkie wynalazki w akompaniamencie dobrej kawy. Chwilo trwaj!

slasticarnica zagreb
slasticarnica zagreb
Zagrzeb, Chorwacja

Choć kierunkowskaz wskazuje wymownie w lewo, na Gornji Grad, my skręcamy w prawo i żegnamy się z Zagrzebiem, a po godzinie – z Chorwacją. Następnym przystankiem będzie węgierski Balaton.

One Comment

  1. 9 kwietnia 2017 at 13:56

    Zagrzeb fajny, ale Ljubljana chyba ładniejsza:)

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Jajce, Wodospad, Bosnia and Herzegovina

Jajce i Vrbas, czyli wodospad, uczta i kanion

Balaton, Węgry

Balaton, czyli bezkresny błękit węgierskiego morza