Chorwacja z namiotem – informacje praktyczne

Chorwacja z namiotem to jedyne rozwiązanie dla osób mobilnych i chcących przemieszczać się często z miejsca na miejsce oraz tych bardziej wrażliwych na ceny. Pola namiotowe w Chorwacji (a zwłaszcza w Dalmacji) to tańsza alternatywa dla apartamentów (prawie dwukrotnie). A jak wygląda to dokładniej i od strony praktycznej? O tym poniżej.

DSC08342 (Copy)

Ceny kempingów i pól namiotowych w Chorwacji

Ceny w Chorwacji są odrobinę niższe niż we Włoszech, jeśli wziąć pod uwagę szczyt sezonu (lipiec-sierpień) – średnio zapłacimy tu o 3-5 euro mniej za dwie osoby, auto, namiot i prąd (wszystkie nasze porównania opierają się na takim zestawieniu). Chorwackie pola namiotowe dzielą się na dwie zasadnicze kategorie – albo mamy lotniska przewidziane na 1000+ osób, albo małe i często kameralne pola nieco na uboczu.

Różnica między dużym a małym polem namiotowym to przede wszystkim ilość udogodnień. Wielkie pola (liczące sobie trzy lub cztery gwiazdki) zawsze mają basen, sklep, własną restaurację, plac zabaw i najczęściej plażę – to idealne rozwiązanie pod kątem mniejszych dzieci – znajdą tu coś dla siebie. Na dużym polu płacimy też za strefy – miejsce przy morzu wiąże się zawsze z 15-20 euro więcej.

Małe pola namiotowe z drugiej strony, są bardziej „ludzkie”, przytulne i ciche. Tu z właścicielem można sobie pożartować, zapytać się go poglądy itp. Małe pola namiotowe prowadzą zawsze fajni ludzie i też tacy tu ściągają. Ciężej jednak na takim kempingu o sklep, knajpę (choć niektóre mogą Was miło zaskoczyć) czy atrakcyjny plac zabaw z animatorem. Za to miejsce o krok od plaży rzadko kiedy jest problemem. Ceny małych pól są też nieco niższe – o około 3-4 euro (choć za „perełki” zapłacimy więcej niż „średnia”).

Ceny w poszczególnych regionach nie odbiegają od siebie. 

 

 1. Istria to około 33-35 euro (za 2 osoby, auto, namiot, prąd) za standardowe miejsce na dużym polu namiotowym i około 31 euro na małym
 2. Wyspa Krk wypada najdrożej – tu za pole zapłacimy 34-45 euro, w zależności od bliskości morza.
 3. Dalmacja to cena około 35 euro na dużym polu i 32 euro na małym.

 

Sporo pól udostępnia już lodówki (nawet te małe) za 4 euro / doba. Podobna stawka obowiązuje za skorzystanie z pralki.  

 

Zniżki na kempingach i karty

Wiele kempingów honoruje różnego rodzaju karty. Im większy kemping, tym większa szansa na zniżki. 

 1. Najwyższe bonusy otrzymują posiadacze kart ADAC Camp Card i  ASCI Card – na kilku kempingach (np.: Zaton – Nin/Zadar lub Oaza Mira – Drage) poza sezonem za miejsce dla dwóch osób zapłacimy tylko 19 euro, co w czerwcu wychodzi około 50% ceny.
 2. Poza tym z kartami CCI, Camping Key Europe i innymi możemy liczyć na 5% do 10% zniżki.

Gdzie szukać kempingów

Informacji i pól najlepiej szukać przed wyjazdem – do tego najlepsza jest według nas strona www.camping.hr (link do wersji mobilnej: http://m.camping.hr/). Tu znajdziecie przede wszystkim zrzeszone w związku pola namiotowe, które cechują się dobrym standardem. Szczególną uwagę warto zwrócić na Mini Camping – tu jest lista małych pól namiotowych, które są naprawdę godne uwagi (dwa z nich odwiedziliśmy w naszej podróży). Poza tym bardzo dobra baza pól namiotowych z podanym zakresem cen i zdjęciami dostępna jest na stronie www.avtokampi.si.

 

Polecane kempingi przez nas:

 

Jeśli liczycie na biwakowanie to odradzamy – Chorwacja żyje z turystyki i rozbijanie się na dziko jest tu raczej niemile widziane i prawnie zakazane. 

Road Trip

Austria, Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Węgry

Samochodem przez Bałkany i Europę Środkowo-Wschodnią

2015

Więcej
Krka Park, Skradinski Buk

Standardy pól namiotowych i kempingów

 

Pola namiotowe w Chorwacji mają całkiem wysoki standard. Ciepła woda pod prysznicem jest za darmo, o kran z wodą przy alejce też nie trudno. Większość ma wyznaczone miejsca, gdzie można przyjść ze swoim węglem drzewnym i zrobić grilla (o grillowanie między namiotami warto zapytać). Spora część pól udostępnia też za niewielką opłatą grille gazowe (co jest tańsze niż robienie kolacji na campigazie). 

Nikt też nie robi tu problemu z zatrzymaniem się tylko na jedną noc. Jeśli interesuje Was pobyt w konkretnym miejscu na dłużej, warto napisać maila a najlepiej zadzwonić i zarezerwować sobie skwerek, a nuż uda się w pierwszym rzędzie coś złapać :)

Jeśli już wybierzecie sobie wymarzony kemping, warto sprawdzić opinie o nim na forum CRO.pl – tu jest prawdziwa kopalnia wiedzy, z której też często korzystamy! 

namiot pod plandeką

Burzę przetrwaliśmy, choć lało i wiało srogo

Jaki namiot do Chorwacji

Przede wszystkim – przewiewny. W Chorwacji, jak to na południu Europy, jest gorąco. Jeśli nie trafi się Wam miejsce w cieniu, to z namiotu zrobi się sauna. Tu izolacja termiczna nie jest zbyt istotna – noce są ciepłe.

Gdy jednak zastanie Was burza, to lepiej mieć namiot o wysokiej odporności na wodę (i dobrze rozbity). Leje w Chorwacji rzadko, ale jeśli już, to bardzo obficie.  W takich przypadkach najlepiej mieć dodatkową osłonę przed deszczem – plandekę lub płachtę kempingową. 

 

Co jest jeszcze niezbędne na chorwackie kempingi:

 1. Młotek do wbijania śledzi i szpilek – większość kempingów ma podłoże ze żwiru i kamieni, bez młotka jest ciężko.
 2. Śledzie warto zastąpić solidnymi szpilkami, a najtaniej grubymi i długimi gwoździami ciesielskimi z podkładką – taki na 15cm+, stary i pordzewiały idealnie zda egzamin na żwirze. Śledzie odpadają w przedbiegach.
 3. Płachta lub podłoga biwakowa – do rozłożenia przed namiotem (kurz i żwir) a w razie deszczu do zawinięcia lub osłonięcia namiotu.
 4. I wszystko to, co bierze się zawsze pod namiot :)

One Comment

 1. 2 września 2017 at 11:05

  jakie miejsca w Europie polecacie do rozbicia sie na dziko lub ewentualnie do spania w kamperze?

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Włochy z namiotem – co, jak, gdzie i za ile

malta - samochodem

Malta na kilka dni – wynajem samochodu czy komunikacja miejska