Opactwo w Fontevraud – więzieniem?

Opactwo w Fontevraud to największy tego typu obiekt we Francji. Będące zawsze oczkiem w głowie biskupów i możnych z biegiem wieków rozrastało się. Tu pochowano angielskich królów, tu przeoryszami były księżniczki Burbonów. A potem było tu tylko więzienie, takie o skrajnie zaostrzonym rygorze.

Do Fontevraud ściągnęła nas ciekawość i nietypowa, ba, spektakularna historia. Założone w 1100 roku szybko stało się oczkiem w głowie możnych. Gdy Andegawenia dostała się pod angielskie berło w 1154 roku opactwo zyskało rangę królewską. Henryk II Plantagenet biorąc je pod opiekę, ustanowił tu miejsce pochówku swojej rodziny. W opactwie oprócz króla spoczęli: jego żona Eleonora Akwitańska, syn – legendarny Ryszard I Lwie Serce i Izabela z Angoulême, żona Jana bez Ziemi. 

Właśnie nagrobne płyty  Ryszarda I Lwie Serce i Eleonory Akwitańskiej, liczące sobie już dziewięć wieków przyciągają do głównej kaplicy turystów. Jeśli wierzyć podaniom płaskorzeźby są wiernymi kopiami twarzy i postury dwojga monarchów. 

 

SONY DSC

Z biegiem lat opactwo rozrastało się i puchło. A wraz ze wzrostem skupiało dookoła siebie coraz to potężniejsze persony. Przez prawie 600 lat, do 1795  na czele klasztoru stało 36 przeorysz, z czego 14 pochodziło z wielkich rodów arystokratycznych, a 5 z nich – z królewskiej dynastii Burbonów. Mnisi ubierali się tu w czarne habity i kaptury, mniszki – w białe habity i czarne nakrycia głowy. Tak – opactwo było „koedukacyjne”.

W 1795 z dekretu Napoleona opactwo rozwiązano i zamieniono w więzienie. Status ten utrzymał się do 1963 roku. 

Samo opactwo jest puste i pozbawione życia. Puste sale są zagospodarowane jedynie po części przez  instalacje artystyczne. Teraz mieści się tu ośrodek kultury, a latem odbywają się koncerty.

SONY DSC
SONY DSC

Zwiedzanie

Miejsce przyjazne turystom. Potężny biszkoptowy kościół klasztorny św. Benedyktyna wywiera niesamowite wrażenie pomimo małej ilości eksponatów. Turyści mają możliwość przespacerowania się po drewnianej konstrukcji nad ogrodem, która pełniła funkcję wybiegu dla więźniów. Poza malowidłami wiszącymi na murach zabytku można również dostrzec wyryte na ścianach inskrypcje więźniów. 

Poza kościołem klasztornym w opactwie można zwiedzić także kuchnię, szpital św. Łazarza oraz dom św. Magdaleny. Opactwo otwarte jest na wszelkiego rodzaju eventy. Jedno z potężnych czerwonych pomieszczeń zostało zaaranżowane przez współczesnego artystę Claude Lévêque.  

Strona opactwa: www.abbayedefontevraud.com

Samo opactwo położone jest niedaleko Saumur, w Dolinie Loary.

SONY DSC

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wioska Troglodytów i zamek w Saumur

Chinon i Usse, czyli ciastka kontra kicz