Lucerna – czyli parostatkiem w piękny rejs

Przez nieprzemierzone Alpy powstał wreszcie szlak. W pierwszej połowie XIII wieku wytyczono drogę przez Przełęcz Świętego Gotarda, ścieżkę wijącą się między szczytami. Dotarcie do przełęczy było wtedy możliwe tylko dzięki przeprawie przez Jezioro Czterech Kantonów. Tragarze z łodzi schodzili na stromym brzegu przy górskiej wiosce Flüelen. Wsiadali natomiast w małym, równinnym miasteczku na północnym brzegu. Osadzie nad rzeką, która zaczęła szybko rozkwitać dzięki swojej lokalizacji. I tak Lucerna kwitnie do dziś.

lucerna-mapa
Lucerna, Szwajcaria  (1)

Miasto położone jest wręcz strategicznie. Przy naturalnym węźle dróg i na szpicu  czteroramiennego jeziora stało się ośrodkiem komunikacji i handlu. Pobliski szczyt Pilatus i widok ze spokojnego brzegu turkusowej toni na dramatyczne szczyty Alp ściągały artystów i intelektualistów od początku XVIII wieku. A za nimi wszystkich, którzy chcieli doświadczyć podniosłości i nacieszyć oczy panoramą. A gdy dodamy do tego szczyptę muzyki Wagnera, piękne promenady i kwiaty kwitnące na każdym rogu, to mamy przepis na godną pozazdroszczenia sławę.

Lucerna, Szwajcaria  (3)

Do Lucerny ze znajomymi z pracy docieramy autem. Parking w centrum to nietani luksus, ale pozwala znaleźć się od razu w centrum miejskiego splendoru. Szybki rzut oka na mapę, określenie kierunków i ruszamy w stronę jeziora.

Lucerna, Szwajcaria  (13)

Główną atrakcją miasta jest Most Kapliczny (Kapellbrücke), zbudowany w 1333r i biegnący ukośnie do rzeki. Sławę zawdzięcza ponad setce trójkątnych malowideł zawieszonych między krokwiami dachu. Majestatu dodaje mu pomarańczowa dachówka oraz kwitnące po obu stronach kwiaty. Mniej więcej w połowie mostu nad rzeką Reuss góruje ośmiokątna wieża, będąca w czasach chlubnych skarbcem, a niechlubnych więzieniem z izbą tortur.

Most, który dziś oglądamy jest tak naprawdę rekonstrukcją po pożarze z 1993r., który strawił niemal kompletnie drewnianą konstrukcję.

Lucerna, Szwajcaria  (7)

Przez kolejny most, tym razem Młyński i również zadaszony przechodzimy na stare miasto – plątaninę wąskich uliczek pnących się ku górze i murom obronnym. Mijamy więc kolejne place i wspinamy się coraz wyżej, by ostatecznie wejść stromymi schodami baszty na mury miejskie.

Pogoda nas wyjątkowo rozpieszcza pozwalając na oglądanie gór. Wbrew pozorom mamy spore szczęście, gdyż przed naszą wycieczką lało przez bite dwa tygodnie. Tym bardziej zrozumiały jest tłum na deptaku i na jeziorze.

Lucerna, Szwajcaria  (26)

Muzeum transportu

Pod Muzeum Transportu przymierzyć się można do tarczy wiertła, którym drążono tunele pod Przełęczą Gotarda.

Nam pozostało jeszcze przespacerować się wspomnianą promenadą biegnącą wzdłuż brzegu. Tu robimy też chwilę przerwy na coś słodkiego w akompaniamencie dobrej kawy. Z ławki podziwiać można sunące po jeziorze łodzie z żaglami na tle gór i przemykające z niewiarygodną prędkością parostatki. W obrębie jeziora transport wodny to, pomimo fenomenalnej sieci kolejowej, główny środek lokomocji.

Jak wszyscy, to wszyscy – też decydujemy się na krótki rejs stuletnim bocznokołowcem. Nie musimy nawet długo czekać, bo z przystani co 20 min z gwizdem odpływają kolejne statki.

Bocznokołowce w Lucernie

Po Jeziorze Czterech Kantonów pływa pięć stuletnich bocznokołowców (Uri, Unterwalden, Schiller, Gallia, Stadt Luzern) napędzanych parowymi silnikami. Wszystkie utrzymane są w nieskazitelnym stanie. Na ich pokładzie, poza raczeniem się widokami nad filiżanką kawy, można również podziwiać hipnotyzującą wręcz pracę potężnych, błyszczących tłoków. 864 konie mechaniczne i uśmiech na ustach dużych chłopców gwarantowany!

Lucerna, Szwajcaria
Lucerna, Szwajcaria  (47)
Lucerna, Szwajcaria  (46)
Lucerna, Szwajcaria  (52)

Po piętnastominutowym rejsie jeszcze krótka przechadzka nowszą częścią miasta i kierujemy się w stronę parkingu. Mile spędzone cztery godziny.

Lucerna, Szwajcaria  (20)

Przy następnej wizycie koniecznie chcemy zobaczyć Lwie Mauzoleum – wykuty w skale pomnik umierającego lwa – hołd oddany 800 gwardzistom poległym w obronie króla Francji. Określony przez Twaina ‚najsmutniejszym i najbardziej poruszającym kawałkiem skały’.

Lucerna to po prostu obowiązkowy przystanek na trasie Grand Tour of Switerland.

450px-6308_-_Luzern_-_Löwendenkmal

Lion Monument, Luzern, Switzerland.
Photo by Andrew Bossi, Wikipedia

Lucerna, Szwajcaria – ceny

Parking – 4h godziny 12 CHF
Pizza – 22 CHF
Rejs parostatkiem – 5 CHF (na bocznokołowcach znajdują się kasy, można płacić kartą)

Lucerna – główne atrakcje i co zobaczyć

Most kapliczny (Kapelbrucke)
Lwie Mauzoleum (Lowendenkmal)
Parostatki – bocznokołowce
Huta szkła  (Glasi Hergiswil)
Muzeum Transportu (Verkehrshaus)

Eggishorn lodowiec, Szwajcaria

Przejażdżka na lodowiec – czyli szwajcarskie serpentyny i Eggishorn

Zurych – przewodnik – miasto małych rozkoszy i wielkich przyjemności