Skalne miasto – które wybrać? Nasz ranking top 9 skalnych miejsc!

Rozbudzają wyobraźnię fantazyjnymi kształtami. Zachęcają i kuszą labiryntami zbudowanymi z wysokich piaskowców. Ze szczytów roztaczają wspaniałe widoki, a spomiędzy szczelin straszą grozą i tajemnicami. Skalne miasta to wspaniałe miejsca na aktywny dzień czy długi spacer na łonie natury. Część z nich jest wymagająca ze względu na strome i długie podejścia. Inne pozwalają na rodzinną przechadzkę z dziećmi lub nawet wyjście z wózkiem. Wybór tylko jednego ze skalnych miast na kierunek wycieczki nie jest taki prosty. Tu nasze zestawienie, które konsekwentnie uaktualniamy wchodząc między i na prastare głazy.

Większość miejsc wypisanych poniżej leży w granicy 2,5h drogi z Wrocławia, co sprawia, iż nadają się na jednodniowy wypad. Ze względu też na taką odległość z Drezna i Pragi, możecie być pewnie, że podczas weekendów po godzinie 11:00 wśród skał przeciskać się trzeba nie tylko przez szczeliny ale i przez tłum ludzi. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest odwiedzanie tych miejsc z noclegiem. W sobotę docieracie na miejsce wczesnym popołudniem, gdy większość turystów myśli już o powrocie do domu lub obiedzie. W niedzielę natomiast staracie się być pierwszymi na szlaku, by o 12:00 kończyć zwiedzanie i pokręcić się jeszcze po okolicy w poszukiwaniu jakiegoś zamku lub dobrej knajpki.

Skalne miasta przeżywają oblężenie głównie w wakacje, lecz ich urok docenić można też zimą. Skute lodem i z białymi czapami przybierają zupełnie innego charakteru. Niczym armia Generała Mroza w białych uszankach stoją na baczność w szeregu pilnując schowanych za nimi tajemnic. Jeśli zdecydujecie się na odwiedzenie ich w grudniu lub styczniu uprzedzamy lojalnie: zimą bez raków lub raczków jest to skrajnie niebezpieczne – każdy schodek będzie skuty lodem! 

Dla dzieci największą frajdą jest doszukiwanie się w skałkach, ambonach, basztach, łukach czy grzybach nadanych im nazw. Lub też wymyślanie własnych!

Góry Stołowe, w obrębie których leżą Błędne Skały, Szczeliniec, Teplickie Skały i oczywiście Aderspach są fantastyczną destynacją na weekend lub kilkudniowy pobyt. Dodać tylko musimy, że Jura Krakowsko-Częstochowska i Ojcowski Park Narodowy przy nich wypadają raczej blado, zarówno pod względem krajobrazów jaki formacji skalnych. 

Skalne miasta – mapa

Poniżej umieszczamy mapę miast skalnych i miejsc, gdzie formacje skalne może nie tworzą labiryntów, ale są wyjątkowo ciekawe. Nie odwiedziliśmy jeszcze wszystkich punktów zaznaczonych na tej mapie, mamy za sobą dopiero najpopularniejsze perełki. I właśnie one są wypisane i omówione poniżej. Miasta te można znaleźć na Dolnym Śląsku, w Saksonii i Czechach. Większość z nich leży w obrębie Sudetów i posiadają podobną budowę geologiczną: piaskowiec.

9

Saksonia Lwówecka

Szwajcaria Lwówecka to trasa spacerowa w Dolinie Parku Krajobrazowego Bobru. Formy skalne o wysokości 30-50m ze ścieżką edukacyjną z panoramą na Karkonosze. 

Zalety: Przyjemny punkt widokowy, który może być ciekawą przerwą w drodze z lub w Karkonosze czy też Izery.

Wady: Mały kompleks, nie nadają się na cel całodniowej wycieczki.

saksonia lwówecka
Rudawy Janowickie - Starościńskie Skały

8

Starościńskie Skały

Starościńskie Skały w Rudawach Janowickich wymagają około godzinnego podejścia ze Strużnicy. Zostawiamy auto przy moście i udajemy się szlakiem żółtym na północ, wzdłuż drogi. Przekraczamy strumyk, podchodzimy pod stromą górę i odbijamy w prawo na szlak niebieski. Wejścia między skały poszukać musimy sami, przy tablicy informacyjnej. Jeśli mamy trochę czasu, warto zejść w dół, dalej szlakiem niebieskim, by zobaczyć Skalny Most – robi wrażenie! Jeśli macie więcej czasu, to położone w 5 km dalej dwa szczyty: Sokolik Duży, Krzyżna Góra wraz ze schroniskiem Szwajcarka mogą stanowić świetne dopełnienie dnia.

Zalety: Dobry punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską i ciekawe formacje skalne.

Wady: Sam kompleks skalny jest niewielki i zwiedzenie go zajmie około 20 minut. Dojście do skał ze Strużnicy jest raczej nudne i pochłania około godziny.

Więcej o Rudawach Janowickich

7

Błędne Skały

Błędne Skały położone w Górach Stołowych to swoisty labirynt, w którym zboczenie ze ścieżki zaowocuje absolutną dezorientacją. Podczas mglistych dni nabierają mrocznej aury. Dotrzeć tu najlepiej jest ze strony Kudowy Zdrój, przereklamowaną Drogą Stu Zakrętów. Weźcie poprawkę na to, że wjazd i zjazd przez 3 km drogi dojazdowej odbywa się w wyznaczonych godzinach.

Zalety: Niepowtarzalny labirynt z bardzo wąskimi przejściami. Na końcu dwa niczego sobie punkty widokowe na czeską stronę. Parking górny ma świetną infrastrukturę i przygotowane miejsca na grilla czy ognisko.

Wady: W weekendy jest tu ciasno i tłoczno, co drastycznie utrudnia zwiedzanie i odrobinę spłyca pozytywne doznania. W wąskich przejściach każdy chce zrobić sobie zdjęcie, co owocuje zatorami. W porównaniu do innych miejsc ilość punktów widokowych jest mała.

Błędne Skały - Kurza Stopa
Skalne Miasto zima, Czechy

6

Teplickie Skały

Teplickie Skalne Miasto na uwagę zasługuje głównie dzięki pionowym ścianom wyrastającym z podłoża i wąskim przesmykom oraz kanionom. Targ Słoni, Wykałaczka Karkonosza czy Skalna Korona – symbol Skał Teplickich, są fantastycznymi formacjami. Kompleks ten jest bardziej dziki i o większej powierzchni niż Skały Aderszpaskie. Jeśli macie trochę więcej czasu, wejdźcie w nie od południa, z miejscowości Skaly (biały zamek): najpierw szlakiem zielonym do punktu wiodokowego „Čáp”, potem na szlak żółty w wąwóz.

Zalety: Wąskie kaniony i pionowe ściany tworzą niepowtarzalny klimat. Trasa jest w sam raz dla małych dzieci (ale nie z wózkiem).

Wady: Dojście od strony Teplic jest długie i monotonne. Od Skał szlak jest ciekawszy, ale dłuższy i nieco trudniejszy. 

Teplickie Skały zimą

5

Czeska Szwajcaria

Czeska Szwajcaria jest ogromnym parkiem narodowym leżącym na pograniczu z Niemcami. Pravčická Brama to największy łuk skalny w Europie, który wraz z punktami widokowymi oraz zamkiem Sokole Gniazdo są warte godzinnego podejścia. Sam region ma też piękne punkty widokowe i miejsca warte eksploracji. Mariina vyhlídka (Jetřichovice) to jeden z najsłynniejszych punktów widokowych w Czechach, a wąwóz rzeki Kamienice w Hrensku to unikalna przyroda i malownicze widoki. Na cały region warto poświęcić co najmniej dwa dni.

Zalety: Piękne widoki z półek skalnych na łagodną i sielską okolicę. Brama Prawczicka jest warta nawet jednodniowej wycieczki. Szlaki łatwe.

Wady: Szlaki dojściowe są nieco monotonne. Dopiero końcówki tras dostarczają nieziemskich wrażeń. 

Czeska Szwajcaria na weekend
Pravčická Brama, Brama Prawczicka, Czeska Szwajcaria, Czechy
Bastei, Szwajcaria Saksońska

4

Bastei w Szwajcarii Saksońskiej

Bastei nad Łabą to ikona Saksonii – kamienny most zbudowany między pionowymi skałami jest imponującą i malowniczą konstrukcją. Za nim znajdują się dwie platformy z genialną panoramą na szerokie koryto Łaby i okoliczne szczyty. Należy tu przyjechać nad ranem, zanim pierwsze wycieczki z Drezna zaleją okolicę.

Zalety: Jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc w Europie. Ruiny zamku.

Wady: W weekendy jest skrajnie tłoczno. Szlaki są raczej krótkie, więc warto zainteresować się inną częścią Szwajcarii Saksońskiej, Twierdzą Königstein lub Dreznem.

Wycieczka po Saksonii

3

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych, na którym stoi jedno z najładniejszych i najstarszych schronisk w Sudetach. Dojście do skał wymaga 30 minut wspinaczki po schodach i kamieniach. Jednak to, co czeka na końcu, jest warte wysiłku. Piekiełko, Małpolud czy Tron Karkonosza zapadają w pamięć, podobnie jak widoki na cztery strony świata z licznych punktów widokowych. 

Zalety: Piękne widoki i bardzo zróżnicowana trasa. Przeciskamy się, wspinamy, schodzimy, stajemy na tarasach, by podziwiać okolicę.

Wady: Dla niektórych podejście jest bardzo męczące. Trasa jest miejscami wąska, więc w „godzinach szczytu” można popaść w irytację.  

Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki
Aderspach - Aderszpaskie Skalne Miasto

2

Aderszpaskie Skalne Miasto – Aderspach

Skalne Miasto obok miejscowości Adrspach to miejsce dla wszystkich i o każdej porze roku. Szlak podstawowy przygotowany jest dla małych dzieci i wózków, trasa dłuższa wymaga nieco wysiłku. Piękne formacje skalne i kominy oraz dwa punkty widokowe między skałami zawieszone 30 metrów nad dnem wąwozu. Urozmaiceniem jest jeziorko i „rejsy po nim” oraz wodospad. Pokrzyczcie bardzo głośno „Karkonoszu, daj nam wody”, a efekt Was zaskoczy!

Zalety: Kształty skał i zróżnicowanie trasy. Możliwość „rozszerzenia” wycieczki o Teplickie Skały – dwa obszary są połączone szlakiem. Punkty widokowe oraz jeziorko.

Wady: Turyści w klapkach i turystki w szpilkach na dłuższej wersji trasy blokują często ruch (łzy w oczach się zdarzają). Jak w innych miejscach – bywa tłoczno.

1

Czaski Raj

Czeski Raj
Czeski Raj
Czeski Raj
Czeski Raj
Czeski Raj
Zamek Kost

Czeski Raj, jest rajem. Nie mógł zatem znaleźć się na innej pozycji niż szczyt podium. Ten sporej wielkości obszar ma do zaoferowania wszystko i dla wszystkich. Znajdziecie tu oczywiście skalne formacje, wąwozy, kominy, grzyby i szczeliny o szerokości połowy metra. Poza tym jest tu zatrzęsienie szlaków rowerowych czy biegowych. Na skałach i w dolinach stoją piękne zamki (Hruba Skala, Kost czy Humprecht) lub straszne ruiny (zamek Trosky). Okolica obfituje w punkty widokowe i drogi pełne pocztówkowych, sielskich krajobrazów. To miejsce zarówno na niedzielną wycieczkę, jak i tygodniowy pobyt. Samo skalne miasto najlepiej zacząć zwiedzać ze strony miejscowości Sedmihorky i zmierzać w kierunku Hrubej Skaly.

Zalety: Skały, zamki, widoki i wspaniała różnorodność. Miejsce na wyjazd z dziećmi w każdym wieku. Z wózkiem, rowerem lub tylko butami trekkingowymi.

Wady: Klęska urodzaju – nie wiadomo od czego zacząć :-)

Więcej o Czeskim Raju

Skalny Bucket List

Skalne miasta i skały, których jeszcze nie odwiedziliśmy i które są na naszej liście:

 1. Frýdlantské cimbuří w Górach Izerskich, po ich czeskiej stronie. Wycieczka w połączeniu z Oreśnikiem i Wodospadem Czarnego Potoku.
 2. Skalny zamek Sloup – dosłownie zamek na ogromnej skale wystającej z pola
 3. Prachovské skály i ponowna wizyta na zamku Troski
 4. Na Tokani w Czeskiej Szwajcarii
 5. Szwajcaria Saksońska – Schrammsteinaussicht
 6. Tiské stěny, w połączeniu z Usti nad Łabą
 7. Broumovské stěny i Ostaś w Górach Stołowych

A jakie są Wasze skalne faworyty?

2 komentarze

 1. 24 sierpnia 2017 at 22:12

  Mnie najbardziej zachęciła Czeska Szwajcaria, choć tak naprawdę te wszystkie miejsca są przepiękne!! :)

 2. Czeska Szwajcaria, to mój ulubiony region, ale skalnym miastem bym jej nie nazwał. Zamek Sloup to świetna atrakcja, ale na dwie godziny max. Polecam Tiske Steny, ale w parze z wejściem na Decinski Snieżnik. To jest wycieczka na cały dzień i trochę daje w kość. Polecam też Bile Kameny – niewielką, ale bardzo ciekawą formację skalną w Czechach dość blisko Bogatyni.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Szczeliniec Wielki na „Dobranoc” i „Dzień dobry”

Folgefonna – białe serce norweskiego Hordaland